Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Atatürk Albümü
Çocuklar
Bir Ülke, Bir Şehir
Fotoğrafta baktıkla...
Çiçekler
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Sabah Dadı, Akşam Fo ...
Günaydın 1 Mayıs
Elma
Fotoğraflar
Beyoğlu, Kuloğlu
Zamanla zamansızlığın ara ...
:(
Üzüldüm..
Yol
Susmak...
Hikayem
Cumalı Kızık'ta Bir Gün
Atatürk'ün Kız Kardeşi
Mutluluğun Fotoğrafı
Kara Tren Gecikir Belki H ...
üzüm, hayat işte, günlük, bugün istanbulda, yeşil, bir intiharın izinde, tezer özlü, azınlıklar ve türkiye, kısa hikayeler, tümü

Şu an sitede 16 kişi on-line
Bugün 2,560 ziyaretçi 
Toplam 14,125,034 ziyaretçi 
 
 
   
  Kara Tren Gecikir Belki Hiç Gelmez
  11.03.2008 - Fotoğraf Sütüdyom
   
 "Kara tren gecikir belki hiç gelmez
Dağlarda salınır da derdimi bilmez
Dumanın savurur halimi görmez
Gam dolar yüreğim gözyaşım dinmez"

Kara Treni öyle çok dinlemiştim ki, artık kulaklarımda ezgisi yer etmişti. Ne zaman bir tren görsem türküsü ile gelir olmuştu. Şimdilerde hayatımda çok az yer tutan tren istasyonları, bir dönem benim için yaşam alanları gibiydi.

Türkiye'de demiryollarının kat ettiği mesafeye bakınca. Trenin aldığı yolun aslında çokta uzun olmadığını görüyoruz. 1856 yılında demiryolu ile tanışan Türkiye, Cumhuriyet öncesinde demiryolu hatlarının büyük bölümünü yabancılara verilen imtiyazla yaptırmaya başlamıştı. İlk kazma 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattına İngilizler tarafından vuruldu. Bu hat, bölgenin nüfus bakımından kalabalık, ticari potansiyeli yüksek, İngiliz sanayisinin gereksinim duyduğu hammaddeye kolay ulaşması, ayrıca Ortadoğu'nun kontrol altına alınarak Hindistan yollarının denetim altına alınması bakımından stratejik bir öneme sahip olması nedeniyle seçildi.

1856-1922 yılları arasında toplam 8 bin 619 kilometre demiryolu hattı yapılırken, demiryolu hattının 4 bin kilometrelik bölümü Cumhuriyetin ilanı ile belirlenen milli sınırlar içinde kaldı.

Abdülaziz dönemine ilişkin ilginç bir anektot vardır. Yaklaşık iki ay süren Avrupa seyahatinden dönen Sultan Abdulaziz, gördüğü yenilikleri memlekete getirmek konusunda çeşitli girişimlere başlar. Tren de bunlardan biridir. 1871 yılında Şark Demiryolları’nın ilk adımını oluşturan İstanbul-Edirne hattının açılışı yapıldıktan kısa bir süre sonra, 1873 yılında da Haydarpaşa-İzmit hattı faaliyete geçer. 1892’de de Ankara’ya ulaşan tren, daha sonra adım adım Doğu’ya doğru ilerler ve Anadolu’yu dolaşır. Hatta daha da ilerilere, Güney’den Hicaz’a doğru yol alır. İstanbul-Edirne hattı inşa edilirken, demiryolu bir caminin üstünden geçmek zorunda kaldığında durum Sultan Abdulaziz’e bildirilir. Padişah bu “medeni vasıta”yı memleket için o kadar önemli görmektedir ki, caminin yıkılmasını emreder ve “Demiryolu sırtımdan bile geçecek olsa engel tanımayacaksınız!” der. Böyle bir anekdot var. Ne derece doğrudur bilemiyoruz.

Kimi için buluşma notaları, kimi için ayrılık hikayelerinin yazıldığı yerler tren istasyonları.

İşte dünyadan tren istasyonları

Brüksel Tren İstasyonu


Hindistan Tren İstasyonu


İngiltere Tren İstasyonu


Hollanda Tren İstasyonu


İtalya Tren İstasyonu


Paris İstasyon Saati


Türkiye_Haydarpaşa_Tren İstasyonu
 

   
   21,961 kez okunmuştur. Yorumlar (5) - Yorum yaz! - Etiketler : tren istasyonları, istasyon fotografları, istasyon
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :