Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Yalnızlık
Özlem
Günlüğüm
Hayal mi dersin bu?
Nanenin Damarlarına ...
Sen Gittiğinde
Sebebim
Cumhuriyet Şiiri’nin ...
kadın fotoğrafçı
Dün
Nar
usta
Ahkam kesen masal kusurum ...
Bazen Herkes Gidiyor
Günaydın
Bahar bize de gelsene
Ah İstanbul İstanbul olal ...
Gün Sana Kavuşuyor
günlük, gülümse, duyarlılık, bir gözüm kör ama seni yine görmek isterim, beni seversen ben de seni severim, gelenekler, bakımsız, aktüel, sabah çayı, tümü

Şu an sitede 10 kişi on-line
Bugün 8,759 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
 
   
  Cumhuriyet Şiiri’nin Yorumu
  31.10.2019 - Şiir Defterim
   
 

Cumhuriyet Şiiri’nin Yorumu

Blog'da yer alan...
Semih'in Cumhuriyet isimli şiirinin yorumu:

ekimin yirmidokuzu
bir adam
bir devir
kararlı ve gerçek
ayak seslerine uyanan millet
el verip gidiyor
daha ve daha da ileri

Şair, Ekim ayının yirmi dokuzu ile şiire başlar. 29 Ekim 1923’e atıfta bulunurak. Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. Yıl dönümünde yazılan bu şiirin Cumhuriyet ve Atatürk’e dikkat çekmek amacı ile yazıldığını daha şiirin ilk iki mısrasında görürüz.

Bir adam, bir devir benzetmesi ile; Türkiye’de Cumhuriyet için olmazsa olmaz biri olduğundan bahseder. Bir adamı bir devir haline getiren nedir diye sordurtur okura. “Kararlı” ve “Gerçek” kelimelerinin üzerine basa basa ilerler. Öyle ki, bu adamın adımları o kadar çok ses çıkarıyordur ki millet onun adımlarına uyanır. Bu duydukları ses, onları uykularından uyandırır. Şair burada Cumhuriyet için bu kadar güçlü bir önemi olan adamın bir halkı nasıl uyandırdığını ve halkın el verip, ileriye daha ileriye nasıl gittiğini dile getirir.

yolun ucu karışık
kafalar karmakarışık

Cumhuriyet sürecinde yoldan bahseder şair. Yolun ucunun nasıl karışık olduğundan. Hatta kafalar karmakarışık diyerek..çok çetrefilli bir dönemin yaşandığından bahseder. Şair sadece Cumhuriyet’i anlatmaz burada; zorlu dönemlerde yolların nasıl birbirinin içerisine geçtiğini ve bu dönemlerde insanların, toplumların karşılştığı en büyük sorunların karışıklık ve karmaşa olduğuna değinir. Her kafadan başka sesler çıkmasının yarattığı kabusların nasıl yüksek olduğunu belirtir. Bizi konu hakkında, karışık dönemlerdeki aşırı gürültüyü görebilmeye çağırır. Zira bu gürültülerin sesli dışa vurumudur karkakarışık olma ifadesi.

adam ileri bakıyor
kimsenin görmediği
anlamadığı memleketini görüyor
üç beş harami
biraz çapulcu
havada uçuşan fetvalar
sakınmadan
sözlere aldırmadan
halkının çıplak
yoksul
ellerini tutuyor

Adamın ileri baktığından bahseder Şair, İleriye bakmayı tarif eder sonrasında. Kimsenin göremediği, anlamadığı memleketi gördüğünden söz eder. Şair burada düşünmeye davet eder. Cumhuriyet sürecinde toplumda görülmeyen, anlaşılmayan şeylerin olduğuna değinir. Harami, çapulcu, fetvalar…hatta abartarak biraz da bunları havada uçurarak, halkın çıplak ve yoksul elleri diyerek onların en naif en temiz duygularına nasıl saldırı yapıldığını belirtir.

Bir el zaten çıplak değil midir? Şair bu dizeleri ile halknın canına kastedildiğini, yoksulluk içerisinde can korkusu ile yaşadığını belirtir.

Cumhuriyet sürecine atıftır ayı zamanda bu, halk, çıplak elleri ile topa tüfeğe karşı bir mücadele vermiştir.

nağmesi eksik şarkıların
hicaz değil sonu
kıbleyi mukaddes eden halkına
cumhuriyet diyor
semih

“Nağme” güzel ve uyumlu ses demektir. “Hicaz” ise Arap Yarımadası'nda günümüz Suudi Arabistan'ının batısında bir bölgedir. Hicaz kelimesi Arapça'da "engel, bariyer" anlamına gelir. Şair “kıbleyi mukaddes” sözü ile hicaz olmama ve eksik nağme sözcüklerini bir araya getirerek; okuyanı asıl çekmek istediği alana getirir. Toplumun dini kutsal hale getirdiğini ancak onları yaşatacak olanın Cumhuriyet olduğuna dikkat çeker ve “tek” adamın Cumhuriyet’i işaret ettiğini söyşer.

Cumhuriyet dönemi oldukça sancılı bir süreç sonrasında gelmiştir. Bir yanda dört bir yanda ülkeyi paylaşmak isteyenler, bir yandanhalkın dini duyguları ile bilimden gerçekliklten koptuğu bir dönem.

Şiirin bütününe baktığımızda;

Şairin burada kullandığı metaforlar, Cumhuriyet döneminin büyük bir uyanışla gerçekleştiğini söylemektedir. Bunu tek adama bağlayan şair aslında arkasındaki büyük uyanışa da dikkat çeker.

Şiirin sonlarına dair müzikle ilgili yapılan eklemeler, şairin müzikle de yakından ilgili olduğunu gösterir.

“Yolun ucu karışık/kafalar karma karışık” iki mısra olarak karşımıza çıkar. Burada şairin karışık, karmakarışık vurguları ile kendisine dair de bir karmaşa içerisinde olduğunu; tanımlayamadığı, algılamakta zorlandığı bir karmaşayı yaşadığını görürüz. Bu aynı zamanda yazarın bilinmezlikle de mücadele ettiğini gösterir.

“tek adam”, “ileri bakmak”, “kimsenin göremediği” sözcükleri… şairin bu belirsizliğe bir anlam arayışını da ortaya koyar. Bu noktada “tek adam”ı güçlü görmekte. “ileri bakmak” ile hayata dair taşıdığı büyük ümidi ve çözüm olma arayışını göstermektedir.

Şari sadece bu iki dize ile okuyucuya kendi hakkında da bir önemli bir atıfta bırakır.

Şiir bir bütün olarak Cumhuriyet ve Atatürk’ü anlatmaktadır. Ancak “Atatürk”ün adı geçmez. Aslında burada içten içe bir serzenişte vardır. Koca bir şiirin içerisinde asıl adı geçen adamın adı bir kez olsun yer almamaktadır. Şairin bunu bilinçli olarak yapıldığı görülür.

Şiirler bir toplumdaki, bireydeki duyarlılıkların kısa, vurucu, ahenkle yansımalarıdır. Şairin burada bize ufak bir not iliştirdiğini; hayata, yaşadığımız döneme dair bir duyarlılık bıraktığını görürüz.

Semih'in Cumhuriyet Şiiri

cumhuriyet

ekimin yirmidokuzu
bir adam
bir devir
kararlı ve gerçek
ayak seslerine uyanan millet
el verip gidiyor
daha ve daha da ileri

yolun ucu karışık
kafalar karmakarışık

adam ileri bakıyor
kimsenin görmediği
anlamadığı memleketini görüyor
üç beş harami
biraz çapulcu
havada uçuşan fetvalar
o biliyor
o anlıyor
sözünü sakınmadan
sözlere aldırmadan
halkının çıplak
yoksul
ellerini tutuyor


nağmesi eksik şarkıların
hicaz değil sonu
kıbleyi mukaddes eden halkına
cumhuriyet diyor

semih

   
   1,476 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
Toplam 0 yorum yapılmıştır.