Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Mektuplar
Kuyruklu Yıldız
Yamalı Mektuplar
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Sevgili Nar
Sence Neden İnsanlar ...
Hava Cehennem Gibi S ...
Bazen
Söylesene İnsan Nası ...
Günaydın
Blog yazıları
durum
nazar
boş bir kutu
Canım
Ayrılığın rengi
Deli’mden mektup gelmiş
Artık kimse mektup yazmıy ...
Sana Hasret
günlük, baharatı olmayan film, izlediğim filmler, melekler ve şeytanlar vasat ama izlenebilir, aşk, bakımsız, aktüel, kapı fotoğrafı, günaydın şiiri, tümü

Şu an sitede 8 kişi on-line
Bugün 4,737 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
 
   
  Gururuma yenik düşüyorum bazen
  17.08.2019 - Mektup Kutum
   
 

Günaydın demeliyim sana, dünyanın bütün aç çocuklarının feryatlarını bir kenara bırakıp, sokak ortasında dilenen kaldırım çiçeklerini görerek günaydın demeliyim. Yaşamalısın, yaşatmalısın sevgileri. Gururuma yenik düşüyorum bazen. Ayaklar altına almadan ilerlemek istiyorum insanca. Oysaki hayat ben çiğnemeden ömürden kalan ne varsa almadan akmam diyor. Feryadını duy çocukların, sesini çıkarma diyor. Kirlen ama temizmiş gibi yap diyor.

Sen? Sabah temiz elbiselerini giyebiliyor musun üzerine?

Ben, bizler… Kirlettiğimiz doğa… Öldürdüğümüz hayvanlar. Sırf zevk olsun, daha lezzetli olsun diye canlı canlı ateşte çevirdiğimiz hayvanlar. Onları da bir kenara bırakıp günaydın demeliyim sana. Ben uyanmalıyım.

Sen okumalısın bütün mektuplarımı gözünün kenarı ile. Biraz da alaylı. Sonra… sormalısın acaba şimdi ne yazdı diye. Anlamadıklarına kefen biçmelisin mezarlıklara özel. Yıkmalısın bulamadığın köprüleri… Yorgun düşünceye kadar koşmalı koşmalı…Nefret etmelisin.

Beklemeli.. Kaç gece… kaç yıl… kaç asır…

Ölürken sevda çiçekleri… Yakılan ağıtlar namazsız gömülüyor.

Senin, için elverir. Duaya dur.

Can almak yetmez çünkü. Her bir katmanında izini bırakmalı acının.

Senin de uykuların acıyor mu?

Düşlerin ufalanıyor mu?

Sen acıya yazarsın.

Yaz.

Acılar için yaz.

Bütün acılar senin için çığlık çığlığa uyanıyor.

   
   710 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
Toplam 2 yorum yapılmıştır.
Tarih : 2019-08-17 13:02:09
İsim : masal
Başlık : günaydın
Yorum : oturup bekliyorsun.bana bir günaydın desin diye.
araya yaşam telaşı giriyor,
günler geçip gidiyor.
boğazın düğüm düğüm oluyor.
günaydın diyebilmek çok zor .
günaydın diyebilmek için yıllar gerekiyor,
kitapları okuyup alt üst etmek gerekiyor.
günaydın diyebilmek çok mu kolay?

,,,

özledim böyle yorumlar yazmayı...:)
yine çok güzel yazmışsın.
kahvem bitmek üzere.


Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
   
Tarih : 2019-08-18 07:51:09
İsim : semih
Başlık : uzunsemi@hotmail.com
Yorum :
Bu benim gülen yüzüm ama sana hiç göstermedim. Hep korktum. Sanki gülersem ve hiç bir şey yok gibi mutlu olursam, seni kaybederim endişesiyle sürekli korktum. Benim gülen yüzüm böylece yitti gitti. Oysa ne severdim onu. Gecelerce gündüzlerce onunla olurdum karanlığımda ışık gibi. Ne oldu nasıl oldu diyemeden daha yitirdim gülen yüzümü nasırlı ellerimin arkasında saklayarak. Oysa ne severdim aynalara bakmayı, saçımı uzatmayı hatta sakallarımı... Şimdi yokluğa bakıyorum sanki pencerenin örtülmeyen perdelerinden...

Gülmeyi seviyorum ben. Saçma sapan filmlere, karda düşen birine, sevdiğini öperken nefes almayı unutan gençlere filan....Kimi zaman aptalca yaşanmış ya da boşa harcanmış ömrüme de gülüyorum. Bazen dalında dut tutmayan elma ağacına ya da elmanın kurduna....Güldükçe anlıyorum ki yaşamışım ben de sıradan biri gibi oldukça. Ömrüme şekiller veren o kadar çok zaman var ki, her birini hatırlayıp, gülüyorum yüzüme gamzelerden krallıklar oturtarak..

Sevmeyi de seviyorum. Sevdiğimde başıma gelecekleri bildiğim halde yine de seviyorum. Hani dar sokaklarda keskin rüzgar ve az ışık olur ya, öyle işte... Seviyorum sevmeyi, yanılmayı, öğrenmeyi...Birinin umutsuz anıları hatırlarken ki bakışlarını seviyorum, Birinin birine hiç sebep yokken aşık olmasını sonra da nefret etmesini seviyorum. Bu kadar az zamanda ömrüne anılar yerleştiren çocukların isyanlarını bile seviyorum.

Bazen yoruluyorum nedensizce. Hiç yol yapmadığım halde bacaklarım ağrıyor. Midem bulanıyor, kusuyorum hiç gerek yokken. Herkesin gittiği yerlerden artıyorum, üstü bahşiş olan paralar gibi başkalarının hayatına. Gitmek istiyorum artık. Sanki zamanı geldi de erteliyorum. Oysa hiç sevmemişimdir yüzüm olmadan yaşamayı. Kuyularında hapis yansımalaradan tanıdığım yüzüm olmadan!..

Bilmek gerek gitme ve kalma zamanını. Yolculukları sevmeyen biri olarak söylüyorum üstelik bunu. İnsan bilmeli gitmenin gerekli olduğunu ve gelmenin heyecanı kadar önemsemeli gitmeyi. Dedim ya; Eski zamanlardan anılar biriktiren biriyim şuursuzca. Şimdi bunları harcıyorum sakladığım yerlerden çıkarıp. Yüzümü kalabalıklardan ayıralı çok oldu. Artık güldüğümü de bilmiyorlar. Belki bir kaç dostum hissediyordur, o kadar. Onlarda eşiklerde duruyor bilmedikleri kapıların.

Bu benim gülen yüzüm oysa... Beni kaç kere meydanlara çıkarıp kurşuna dizdiler biliyor musun? Hiç aldırmadım. Zira hiç yüzümden vurulmadım. Milyonlarca kurşunun estiği yerlerden yüzüm sağlam çıktım. Hiç burnum kanamadı ya da gözüm seyirmedi ve hiç korkmadım birinin yüzüne yüzüne bakmaktan. Bir çok kez geride kaldım, geride kalanları topladım. Ne varsa saklayıp dağıttım gerektiğince. O zamanlar yüzüm cennetten köşeler taşıyordu birileri için. Birileri yalvarıyordu bir kaç dakika yüzüme bakmak için. Ben yüzümle yaşadım hep. Gülen, cesaret veren, namuslu yüzümle güldüm durdum.

Neden korktum bilmiyorum sana göstermekten. İnsan gözlerinde taşırmış varlıklarını ve yokluklarını. Neden imtina, ettim neden sakladım kendimi böylece?.. Bu hangi yorgunluğumdan damıttığım şarap ki hiç kutsal değil...

Sakladım işte gülen yüzümü bencilce. Ağaçların arkasına, gökyüzüne, dere kenarlarına... Ancak gitme vakti geldi artık, hissediyorum. Her şeyi bir bir anlatmalı ve veda etmeli edeplice. İnsan yaşadığı gibi ölmeli her dakikasında ömrünün. Yaşadıklarından ne kaldıysa dağıtmalı.

Bu benim gülen yüzüm....Keşke sana gösterseydim......

semih
Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.