Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Nar Çiçeği
20 Şubat 2020 Gridek ...
Eve geldim
Her şeyi, adımı bile ...
Tolstoy'un Bisikleti
nakavt
Gecedeki Ay' a
Hık ve gık
Açıklama
Su
İnsan Neler Yapar Neler Y ...
Yağmur Yağıyor
Sessizlik
Her şeyi, adımı bile unut ...
Martılar.. Martılar..
hayat işte, hayatta işler nasıl yürür, tut elimden, bakımsız, hükümet chp ye bilgi vermiyor mu, art niyet, sevgi, çiçek fotoğrafı, deniz olacaksın, nazım hikmet tümü

Şu an sitede 31 kişi on-line
Bugün 170 ziyaretçi 
Toplam 16,338,860 ziyaretçi 
 
 
   
  Tolstoy'un Bisikleti
  13.07.2019 - Umut
   
 

 

Tolstoy bisiklete binmeyi 67 yaşında öğrenmiştir ve literatürde "Tolstoy'un Bisikleti" şeklinde bir deyim vardır. Bu deyim "hiçbir şey için geç değildir" anlamında kullanılır.

 

"Bu deyim aslında Tolstoy’un insanlığa kazandırmış olduğu önemli bir olgudur. Ünlü yazar Lev Tolstoy çocukluğunda hiç bisiklete binmemiş ve bisiklet sürmeyi bilmemektedir. Onun bisiklete binmesinin ve bisiklet sürmeyi öğrenmesinin sebebi ise oğlunu kaybetmesidir. Hem de 67 yaşında.


67 yaşındaki Lev Tolstoy 7 yaşındaki oğlu Vanechka’yı kaybetmiştir. Ailenin en küçük çocuğu olan Vanechka henüz altı yaşında iken üç dil konuşabiliyormuş. Kızıl hastalığı nedeniyle yaşama çok küçük yaşta veda etmiş. Bu durum karşısında oldukça üzülen ve etkilenen yazara, Moskova Bisiklet Severler Derneği tarafından bir bisiklet hediye edilmiştir.

Oğlunun üzüntüsünden bir nebze olsun sıyrılmak isteyen Tolstoy, her gün işlerini tamamladıktan sonra bisiklet sürmeye başlamıştır. Üstelik bunu 67 yaşında öğrenmiştir. İnsanların şaşkın bakışları arasında evinin bahçesinde bisiklet süren Lev Tolstoy aslında insanlara ışık tutacak bir deyimin de oluşmasını sağlamıştır."

Çok üzülmüş olmalı. 7 yaşında bir çocuğu 67 yaşında kaybetmek ne acı. 60 yaşında çocuk sahibi olmuş demekki.

   
   359 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :