Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Nihayet Akşam Oldu
Yorgunum Be Can
13 Mart 2020 Her yer ...
Demek ki aşk varmış
Nar Çiçeği
Sıcak
Bir gün yokum
Kimlik lazım olur
İsim
Havlayan insanım ben
İnsan Neler Yapar Neler Y ...
Yağmur Yağıyor
Her şeyi, adımı bile unut ...
Sessizlik
Martılar.. Martılar..
günlük, tebessüm, burkulmalarda ilk önce ne yapmalı, ayak burkulması için krem, ayak bileği burkulması iyileşme süresi, ayak bileğim burkuldu şişti ne yapmalıyım, günlük, sevdiğimiz insanlar, çiçek fotoğrafı, lale tümü

Şu an sitede 14 kişi on-line
Bugün 3,009 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
 
   
  Kör Olmamak Gerek
  13.06.2019 - Umut
   
 

 Sana ne kadar zor geldi değil mi kalmak? Basittir senin için oysa hayat. Var ya da yok. Bu kadar. Anlayamıyorsundur da belki yazdıklarımı. Anlamanı da beklemiyorum ki. Neden diyorsundur? Neden böyle?


Bunu anlayabilmen için başka bir şeylere sahip olman gerekiyor. O yüksek kalibrasyonlu değerlerini bir kenara bırakıp, salt naif bir insanın gözünden bakmaya. Fakat olabilir mi böyle bir şey. Yaparsan incilerin dökülür.

Bizler ölüp gideceğiz. Çiviler çakmayacağız yani bu dünyaya. Dünya da demeyecek bu insanların çok yüksek değerleri vardı. Ondan gözleri kör oldu ve göremediler diye. Benim gözlerim seninkinden daha iyi görür demiyorum elbette. Senin gözlerin senindir.İstediğin gibi bakabilirsin. Hayatı da çözmüşsün ya. Bütün her şeyi bitirmişsin ya.

Hayat nasıl bir şey biliyor musun, sen ona güzellik kattığın zaman güzel. Herkes bizim cümlelerimizle konuşamaz. Karşındaki insan senin cümlelerinle konuşamıyor diye onu hiç edemezsin. Kendi cümlelerini elbette savunabilirsin. Fakat ısrarla kullandıkların belki de karşındakinin canını yakıyordur. Senin gibi olamadı diye aşağılamamak gerekir.

İnsan emeğe saygı duymalıdır. Peynir gibi, zeyetin gibi değildir emek..onlar gibi karnını dıyurmaz..tamam.  İnsan aç yaşarken de değerin ne olduğunu görebilir ama. Kanserli bir hastaya diyebiliyormuyuz bak seni şu hücreler hasta etmiş git onlar tedavi etsin. 

İnsanlar sevdiklerine sahip çıkmalıdır. Senin istediklerini yapamıyor diye çöpe atmamalıdır. Ona hakaret etmemelidir. Kötü davranmamalıdır. Ötekileştirmemelidir. Kendine bir duygu bir düşünce söylendi diye ayar verilmiş görmemelidir. İnsanın sevdikleri birbirine ayar vermez. Seven insan sevdiğini paylaşır. 

Son görüşmemizde alaycı, uzak... Kendinden emin yok o böyle değil, şöyle edaların. Birdaha bu konulara girmek istemiyorum deyişlerin. Ben de sanki keyfimden mi giriyorum. Bir şey öğreniyorum paylaşıyorum. Bir faydasını da görüyorum ki paylaşıyorum. Ama sen dünyayı yemişsin bitirmişsin ya. Gelsin bunlar geçsin bunlar.

Bir ben mi bu dünyada bu kadar aptalım ve bir sen mi çözmüşsün bu dünyayı.

Oturup bir bak etrafına, memnun musun? Mutlu musun? Eğer her şey yolunda ise tamam. En ufak bir soru sorma kendine. Ama şikayet ediyorsan bu neden böyle değil, şu neden böyle olmadı ve hala yoksunluğunu çekiyorsan bir şeylerin, zul ediyorsan hayatı kendine. O zaman zalim ol kondorlarına karşı biraz. Sana gelen insana zalim olacağına, o konforist yaklaşımlarına zalim ol. 

Var böyle bir şey. İnsan başına ne gelirse kendi çağırdığı için geliyor. Herşeyin üzerini örtüp, hiç bir keşfe çıkmadığı için oluyor. Doğru bataklıktır belki gidip gördüğü yer. Ama sürekli olaran bataklıkta yaşamaktansa bu kadar teknoloji ilerlemişken bu kadar çağ atlanıyorken ya o bataklıkları kurutmak mümkünse... Ya başka bir şey varsa.

Bu konuyu birdaha dile getirmeyeceğim. Fakat bilmeni istiyorum ki, insan bazen hiç bir bilmediği sahip olmadığı bir bakış açısından aldığı enerji ile başka bir şeyi görebilir. Hiç aklının ucundan geçmeyecek ayrıntıları seçebilir. Kör olmamak gerek.

Şimdi sen gülüyorsundur. Ha ha ha ha... Sen mi yapacaksın bunu diyorsundur bana. Evet. Elbette ben yapabilirim. Çünkü sende olmayan bir şey var bende. İnanılmaz bir emek, gayret ve çaba.

İstediğim tek şey var. İnsani değerlerini senin özünde olan değeri kaybetme. Güzel konuş

   
   890 kez okunmuştur. Yorumlar (3) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
Toplam 3 yorum yapılmıştır.
Tarih : 2019-06-13 14:31:12
İsim : T.Özdemir
Başlık : Girdap
Yorum : Enteresan bir halde yazdıklarını okuyorum acaba bana mı bu taş içimden dışlıyorum yok ya ben bu kadar zalim olamam.

Kendime yakıştıracağım kısımları ayıklamaya çalışıyorum ıh yok bu kesin deli ziyadır.

Bir kahve ısmarladın burnumdan geldi kovacaksın kov git desen daha yeridir.
***
Okudun okudun "kov" yada "git" mi anladın?
Bumudur yani?
Senin zekana yakışıyor mu?

Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
   
Tarih : 2019-06-13 17:49:11
İsim : T.Özdemir
Başlık : Edit
Yorum : Okudum okudum bu kadar pahalı öneriyi bana söylememişsindir diye düşündüm.

Aklın basit olsun fikrin ile karışmasın.

Zeka dediğin nedir neye göre zeka?
Beni Teşhis ve İntak içine mi almaya çalışıyorsun?
Bak şimdi yazacaklarımı engelledin.
***
Sen baya baya iyileşmişsin.
Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
   
Tarih : 2019-06-18 17:02:51
İsim : önemsiz
Başlık : Kuşak
Yorum : Yaşlı düşünceler kokusu var...hayat
işte...yaşlılıkta daha tatlı olur...
&&&
Yaşlı bir düşünce ile tanıştım bugün
Yaşlanmak başka bir şey düşüncelerin yaşlanması
Başka birşey
Onun düşünceleri yaşlanmıştı
Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.