Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Her şeyi, adımı bile ...
Tolstoy'un Bisikleti
Sana da Tuhaf Gelmiy ...
Bir İnsanın Aştan Ca ...
Dinmedi Gece
foto
Ahkam
Üçü mü ikisi mi bir arada ...
Merak
genel bakış
İnsan Neler Yapar Neler Y ...
Yağmur Yağıyor
Martılar.. Martılar..
Sessizlik
Kör Olmamak Gerek
, , , , , , , , , tümü

Şu an sitede 15 kişi on-line
Bugün 7,532 ziyaretçi 
Toplam 15,296,606 ziyaretçi 
 
 
   
  Kör Olmamak Gerek
  13.06.2019 - Umut
   
 

 Sana ne kadar zor geldi değil mi kalmak? Basittir senin için oysa hayat. Var ya da yok. Bu kadar. Anlayamıyorsundur da belki yazdıklarımı. Anlamanı da beklemiyorum ki. Neden diyorsundur? Neden böyle?


Bunu anlayabilmen için başka bir şeylere sahip olman gerekiyor. O yüksek kalibrasyonlu değerlerini bir kenara bırakıp, salt naif bir insanın gözünden bakmaya. Fakat olabilir mi böyle bir şey. Yaparsan incilerin dökülür.

Bizler ölüp gideceğiz. Çiviler çakmayacağız yani bu dünyaya. Dünya da demeyecek bu insanların çok yüksek değerleri vardı. Ondan gözleri kör oldu ve göremediler diye. Benim gözlerim seninkinden daha iyi görür demiyorum elbette. Senin gözlerin senindir.İstediğin gibi bakabilirsin. Hayatı da çözmüşsün ya. Bütün her şeyi bitirmişsin ya.

Hayat nasıl bir şey biliyor musun, sen ona güzellik kattığın zaman güzel. Herkes bizim cümlelerimizle konuşamaz. Karşındaki insan senin cümlelerinle konuşamıyor diye onu hiç edemezsin. Kendi cümlelerini elbette savunabilirsin. Fakat ısrarla kullandıkların belki de karşındakinin canını yakıyordur. Senin gibi olamadı diye aşağılamamak gerekir.

İnsan emeğe saygı duymalıdır. Peynir gibi, zeyetin gibi değildir emek..onlar gibi karnını dıyurmaz..tamam.  İnsan aç yaşarken de değerin ne olduğunu görebilir ama. Kanserli bir hastaya diyebiliyormuyuz bak seni şu hücreler hasta etmiş git onlar tedavi etsin. 

İnsanlar sevdiklerine sahip çıkmalıdır. Senin istediklerini yapamıyor diye çöpe atmamalıdır. Ona hakaret etmemelidir. Kötü davranmamalıdır. Ötekileştirmemelidir. Kendine bir duygu bir düşünce söylendi diye ayar verilmiş görmemelidir. İnsanın sevdikleri birbirine ayar vermez. Seven insan sevdiğini paylaşır. 

Son görüşmemizde alaycı, uzak... Kendinden emin yok o böyle değil, şöyle edaların. Birdaha bu konulara girmek istemiyorum deyişlerin. Ben de sanki keyfimden mi giriyorum. Bir şey öğreniyorum paylaşıyorum. Bir faydasını da görüyorum ki paylaşıyorum. Ama sen dünyayı yemişsin bitirmişsin ya. Gelsin bunlar geçsin bunlar.

Bir ben mi bu dünyada bu kadar aptalım ve bir sen mi çözmüşsün bu dünyayı.

Oturup bir bak etrafına, memnun musun? Mutlu musun? Eğer her şey yolunda ise tamam. En ufak bir soru sorma kendine. Ama şikayet ediyorsan bu neden böyle değil, şu neden böyle olmadı ve hala yoksunluğunu çekiyorsan bir şeylerin, zul ediyorsan hayatı kendine. O zaman zalim ol kondorlarına karşı biraz. Sana gelen insana zalim olacağına, o konforist yaklaşımlarına zalim ol. 

Var böyle bir şey. İnsan başına ne gelirse kendi çağırdığı için geliyor. Herşeyin üzerini örtüp, hiç bir keşfe çıkmadığı için oluyor. Doğru bataklıktır belki gidip gördüğü yer. Ama sürekli olaran bataklıkta yaşamaktansa bu kadar teknoloji ilerlemişken bu kadar çağ atlanıyorken ya o bataklıkları kurutmak mümkünse... Ya başka bir şey varsa.

Bu konuyu birdaha dile getirmeyeceğim. Fakat bilmeni istiyorum ki, insan bazen hiç bir bilmediği sahip olmadığı bir bakış açısından aldığı enerji ile başka bir şeyi görebilir. Hiç aklının ucundan geçmeyecek ayrıntıları seçebilir. Kör olmamak gerek.

Şimdi sen gülüyorsundur. Ha ha ha ha... Sen mi yapacaksın bunu diyorsundur bana. Evet. Elbette ben yapabilirim. Çünkü sende olmayan bir şey var bende. İnanılmaz bir emek, gayret ve çaba.

İstediğim tek şey var. İnsani değerlerini senin özünde olan değeri kaybetme. Güzel konuş

   
   598 kez okunmuştur. Yorumlar (3) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :