Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Kişisel Gelişim
  Yol Alan Yazılar
  Bilmece
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Sen yürüyünce yol gö ...
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
Fazla Kurcalamayın H ...
Daha iyi yenil
Zamanla zamansızlığın ara ...
:(
Üzüldüm..
Yol
Susmak...
Asla Pes Etme
"Sen benim için önemli de ...
Haftasonu tatili hakkında ...
Neden Ben?
Işık
aile halleri, günün terenennisi, cano, mektup, bakımsız, günlük, 99 derste sufilik, sufinin hayat rehberi, okuduklarım, tümü

Şu an sitede 18 kişi on-line
Bugün 4,177 ziyaretçi 
Toplam 14,126,651 ziyaretçi 
 
 
   
  Stockdale Paradoksu
  04.07.2018 - Laboranite / Kişisel Gelişim / Yol Alan Yazılar
   
 

Stockdale paradoksu 7 yıl boyunca esir kampında yaşamayı başarmış bir Amerikalı generalin kendini ve adamlarını kurtarmak için oluşturduğu bir stratejik hayatta kalma kılavuzu. General, esareti sırasında, hayatın bundan daha kötü olamayacağı, ama bir gün bu kamptan mutlaka kurtulacağına dair birbirine zıt iki inanca aynı anda sahip olarak bir yaşam stratejisi oluşturuyor ve çevresindeki herkesi de buna inandırmaya çalışıyor. Bazıları inanıyor, bazıları ise koşullara teslim oluyor. Kamptan kurtulanlar koşulları kabul eden, bu koşullarda kendi oyun alanını doğru kurgulayanlar. Kamptan kurtulamayanlar ise aşırı iyimser olup en kısa zamanda oradan çıkacaklarına inananlar. 

James Stockdale, Kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Peki kamptan kimler sağlıklı çıkamadı?” sorusuna,

“Çok kolay. İyimser olanlar. Her şeyin çok iyi olacağını düşünenler, genellikle o kamptan sağ çıkamadılar. Çünkü onlar, Noel’e kadar buradan kurtuluruz, Noel gelip geçiyor ama onlar kalıyordu. Bu sefer Paskalya’da kurtuluruz diyorlardı. Paskalya gelip geçiyor, yine orada kalıyorlardı. Ardından Şükran Günü’nü bekliyorlardı. Sonra tekrar Noel. Sonunda hayal kırıklığı içinde ölüp gidiyorlardı” diye cevap verir.

Stockdale “ Bu çok önemli bir derstir. Sonunda başaracağına dair inancını asla kaybetmemelisin. Kaybedersen ayakta kalamazsın. Ama bir yandan da o an içinde bulunduğun durumun ortaya koyduğu acı gerçekler neyse, onlarla yüz yüze gelmek için gereken disipline de sahip olacaksın” diyor.

   
   611 kez okunmuştur. Yorumlar (10) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :