Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Günaydın Yazıları
Aşk
Dünya bile kenara çe ...
Doğru nedir?
Sen Hocasın İstediği ...
Güzel Günler
İstanbul, 5 Haziran ...
Nereden gelir önemli benc ...
Kaos
üretmek
Merhaba
Bugün
Kız Nasıl İstenir?
Annem Kime Oy Verecek
Gamzelerin alık alık
"günaydın"
Gel
çikolata müzesi, köln, sabahları gülümseyin, sütaş karikatürleri, mizah, aktüel, pelerin, az söyle öz söyle, günlük hayat, tümü

Şu an sitede 20 kişi on-line
Bugün 1,754 ziyaretçi 
Toplam 13,947,787 ziyaretçi 
 
 
   
  Sen Hocasın İstediğin Yere Yapabilirsin
  25.06.2018 - Günlüğüm
   
 

Ege Cansen Yazmış "Öküz Nereye Sçr"

Öküz (dişisine inek deniyor) bu; ne zaman sindirim sistemi tahliye emri verirse oraya sçr. Oranın nadide ipek halılarla kaplı bir saray salonu veya bir hastanenin acil giriş kapısı veya bir cami avlusu olması fark etmez. Sıkışmışsa, oranın içine eder. Öküzün, medeni yaşamın temel kuralı olan “üçüncü şahısların” yani “kendisini tanımayan veya kendisinin tanımadığı” kimselerin haklarına saygılı olmak gibi bir kaygısı yoktur. Her hayvan gibi o da tam bir bencildir. Eğer inekse, belli bir süre yavruları için fedakârlıkta bulunur. Öküz ise onu da yapmaz. En iyi otu yer, en kolay yere sçr.

BİZ ÇALILARIN ARKASINA GİDİYORUZ

ODTÜ'de mimarlık eğitimi alan bir arkadaşım vardı. Antika bir çocuktu. Gerçi daha sonra okuyup mimar oldu ama 1961'de üçüncü sınıfa geçmeden “Yedek Subay Öğretmen” olmak için okulu bırakmıştı. Bir yıl sonra İstanbul'da buluştuk. Askerliği bitmişti. Ben onun yedek subay öğretmenlik maceralarını dinlemek için sabırsızlanıyordum. Kendisine “Bana ilk gününü anlat” dedim. Ücra bir köye tayini çıkmış. Muhtar onu karşılamış. Okul denilen bina, iki kapalı mekândan ibaretmiş. Biri dershane, diğeri öğretmen evi denen bir odaymış. Köye geç saatte vardığı için hemen yatıp, uyumuş. Sabah kalkınca dışarı çıkıp helâyı aramaya başlamış ve bulamamış. Tam o sırada elinde ibrikle muhtarın geçtiğini görmüş. “Muhtar! Helâ nerede diye seslenmiş.” Muhtar da “Biz çalıların arkasına gidiyoruz; ama sen hocasın, istediğin yere yapabilirsin” demiş.

Tuvalet ihtiyacının karşılanması bir zorunluluktur. 17 Ağustos 2011'de Fransız sinemasının yıldızı 62 yaşındaki Gerard Depardieu, Paris-Dublin seferini yapan uçağın kalkışı sırasında çok sıkışınca idrarını tuvalete gitmeden yolcuların gözüönünde koridora yaptı. Depardieu’nün çok içtiğinin anlaşıldığını ve hostesin çok şaşkın olduğunu anlatan yolcu, "Yapacak yorum yok, herşey nezaket içinde oldu bitti, diyecek bir şey yok. Bay Depardieu yerine oturdu, biz de uçağın temizlenmesi için havaalanının park alanına döndük" diye konuştu.

Her şey doğal seyri içerisinde ya da nezaket içerisinde gerçekleştiğinde Fransız yolcunun yada muhtarın karşıladığı doğallıkta karşılanabilir gözüküyor. Nezaket kuralları yılıkdığında, o hoşgörü de ortadan kalkıyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr

   
   894 kez okunmuştur. Yorumlar (5) - Yorum yaz! - Etiketler : ege cansen, öküz, hoşgörü, nezaket
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :