Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Günaydın Yazıları
Aşk
Ortalamadan Sapma
Dokunmak
Loire Vadisinde Bulu ...
Monet’in Bahçesinde ...
Bir gün ben de insan ...
Edit
Girdap
Edit
Gelecekte yokuz
Günaydın
Kız Nasıl İstenir?
Annem Kime Oy Verecek
"günaydın"
Gamzelerin alık alık
Gel
çocukken, mansetler, bensiz, oyun, saklambaç, düşünülemezi düşünün, John Lipsky, finansal karmaşa, üçgenin iç açıları neden 180 derecedir., tümü

Şu an sitede 14 kişi on-line
Bugün 2,765 ziyaretçi 
Toplam 14,601,834 ziyaretçi 
 
 
   
  Ortalamadan Sapma
  04.06.2018 - Günlüğüm
   
 

 Kirkor bir çizgi çizdi. Çiginin ortalamasını hesapladı. Sonra ortalamadan sapmayı hesapladı. Ortalamadan yüzde 5 ila 10 arasında sapanları birinci kulvara aldı. Yüzde 10-20 arasında sapanları ikinci kulvara aldı. 20 ile 70 arasındakileri üçüncü kulvara aldı. Ortalamadan yüzde 70 ve üzerinde sapma gösterenler ile ise anket yapıldı. Yapılan tesbitler; kendilerini ortalama ile farklı adleden gurubun davranış biçimlerinin aykırı olması idi. Bu gurup için ortalamalara yaklaşanlar ile aynı sofrada olmak bile rahatsızlık vericiydi.

 
Kirkor'un masasnın üzerinde bir kum saati vardı. Mühim işleri olduğu zaman kum saatini çalıştırırdı. Arkadaşı perdedarın saplantılı saat tutma özelliği ona da bulaşmıştı. Perdedar zengin kişilikli olmakla birlikte, üç defa evlenmiş fakat çocuğu olmamıştı. Zürriyetinin kesileceğine inanıyordu. Bundan dolayı da hep biraz kederli idi. Kirkor, ogün de yorgun ofisinin kapısından girdiği gün, yerine oturur oturmaz kum saatini çalıştırdı. Kum saati çalışmaya başladığında pilav geldi aklına. Akşam güzel bir tiritli pilav yemişti. Hafif silkelendi devam etti. Masasının gergin bakışları arasında işini yapmaya çalıştı. Gözleri kamaşıyordu. Yorgun olduğunu hissetti.
 
Kirkor gelirken bir karga yavrusu önüne düşmüştü. Onu da yanında getirmiş, bir kaç yudum su içirmişti. Şimdi Kirkor çalışıyor, karga da masanın yan tarafında oturuyordu.
 
Kirkor'a bir mektup geldi. Rutin bir işi yapar gibi o da mektubu açtı ve okumaya başladı. Gözleri faltaşı gibi açılmıştı. Şakakları zonkluyor, kalbi avını kıl payı kaçırmış dişi bir çitanınki kadar hızlı çarpıyordu. Derin bir nefes aldı. Bekledi, bekledi, bekledi. Nabız atışları normale dönünce...
 
....
   
   441 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :