Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Kişisel Gelişim
  Yol Alan Yazılar
  Bilmece
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
Fazla Kurcalamayın H ...
Daha iyi yenil
Kültürel ve Sosyal S ...
....
Gün Ağarırken
Zurnanın müziği
kapris çekemem
temiz demokrasi...
Asla Pes Etme
"Sen benim için önemli de ...
Haftasonu tatili hakkında ...
Neden Ben?
Işık
istanbul'da kar, nazım hikmet 58 yıl sonra türkiye vatandaşı oluyor, bakımsız, rüya tabircisi, kurban, yaşam, hayat, öykü, edebiyat, mektup tümü

Şu an sitede 8 kişi on-line
Bugün 207 ziyaretçi 
Toplam 13,530,781 ziyaretçi 
 
 
   
  Kültürel ve Sosyal Sermayeyi Tüketmemek
  31.05.2018 - Laboranite / Kişisel Gelişim / Yol Alan Yazılar
   
 

Gündelik hayatın doğrularından kurtularak yaşama yeni bir şeyler inşa edebilir miyiz?

İnsanlar Ekonomik, sosyal ve kültürel sermayeye sahiptirler. Genel kanı, ekonomik sermaye tükentiği anda tıpkı bir işletme gibi insanın da tükenişinin başladığıdır. Ekonomik sermaye tükenmeye başladığı anda sosyal sermaye de tükenmeye başlayabilir. Kendilerini ekonomik sermaye ile var eden bireyler, bunun eksikliği görülmeye başladığı anda varoluş koluşunu sorgular. İşte burada sosyal sermayenin de tükenişi başlamıştır. Kültürel sermayesi güçlü olanlar her iki sermayenin yitiminde de çökmez. Ancak kültürel sermaye ortada yoksa kolaylıkla bir erimeden bahsedebiliriz. Zaten bu bireyler bütün anlamlarını ekonomik ve sosyal sermayeden buldukları için onu kaybettiklerinde yitip giderler. 

Oysaki Kültürel sermaye açısından zenginseniz, hem sosyal hem de ekonomik sermayeden kaynaklı eksiklikleri giderebilme koşulunuz mevcuttur. Pierre Bourdieu Sosyolojisinde “Habitus”, “Sermaye” ve “Alan” Üzerine bu konuya değiniyor.

Pierre Bourdieu Habitus'una bu açıdan bakıldığında sadece bireysel bir kapasite değil aynı zamanda birlikte düşünebilme sanatıdır.  

Hayatımızın değişik alanlarında oyunlar oynuyoruz. Oyunlarında kuralları var ve herbirinden de ödül bekliyoruz. Ödülü kazanamadığımızda vazgeçiyoruz, alışkanlılklarımıza dönüyoruz. Oysaki başarılarımız he zaman ödül alan sonuçlar doğurmayabilir. Bir tür şartlı reflekse dönüşen bu durumu görmek, yaşamla ilgili bir şeyler öğrendiğimizin farkında olmaktan geçiyor. Her birimizi bir birey olarak belirli bir ekonomik sermaye içinde doğuyoruz. Ailemizin imkanları ve yönlendirmeleri ile sosyal sermayemizi ve buna kendi birikimlerimiz ve tecrübemizle de ekleyerek kültürel sermayemizi oluştururuz. Unutulmamalı ki her zaman bir sermaye bir başka sermayeye dönüşebilir. 

Kaynak:
Video - Bourdieu
https://www.youtube.com/watch?v=87BPL62wyyU

   
   972 kez okunmuştur. Yorumlar (13) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :