Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Günaydın Yazıları
Aşk
Paris Sokakları
Loire Vadisi - Geçmi ...
23-26 Kasım Paris
Paris'te İlk Üç gün
Paris'te 4 gece
Zamanla zamansızlığın ara ...
:(
Üzüldüm..
Yol
Susmak...
İstanbul'da Bir Hafta
Sokak Sokak Paris
Cumhuriyet Anıtı ve İki R ...
Zeytinyağı Müzesi
Sultanahmet'te Küçük Bir ...
halktan toplarız, nuriye akman, özel insanlar, tecavüzü kullananlar, kadının fendi, bakımsız, kırmızı yolculuk, kırmızı, buluşma anı, tümü

Şu an sitede 21 kişi on-line
Bugün 4,256 ziyaretçi 
Toplam 14,126,730 ziyaretçi 
 
 
   
  Loire Vadisi - Geçmişe Yolculuk Zamanı
  04.05.2018 - Günlüğüm / Gezi Defteri
   
 

Geçmişe Yolculuk Zamanı

Ağır ağır akan Loire Nehrinin ortasında, zamanın donup kaldığı muhteşem bir coğrafya…

Tüm ihtişamları ile sizi adeta bir masalın içinde hissettiren görkemli kale ve şatolar…

Yemyeşil bereketli topraklar ve resim gibi şarap bağları

Loire Vadisi

Ortaçağ'dan Rönesansa…

Kah bir aşık için,

Kah devleti yönetmenin büyüklüğünü göstermek için

İnşa edilen şatolar…Loire Vadisi, Fransa'da bulunan Loire Irmağı'nın orta bölümünde, 280 kilometre uzunluğunda bir vadidir. 800 km²'lik bir alanı kaplamakta.

Fransa'nın krallık ve imparatorluk dönemi biteli çok uzun zaman oluyor ama Loire vadisinde tarihin ihtişamlı ve etkileyici izleri hala çok canlı hissedilebiliyor.

Bugün tüm haşmetiyle ayakta duran 30 şato, 100 Yıl Savaşları olarak bilinen, aslında 116 yıl süren Fransa-İngiltere savaşı sırasında ve sonrasında korunma amacıyla inşa edilmiş. 16. yüzyıldan itibaren tüm vadiyi süsleyen bir inci gerdanlığa dönüşmüş. 


Fransızlar buraya "Krallar Vadisi" adını takmıştır ve Fransa tarihi burada yazılmış, en görkemli şatolar burada yapılmıştır. En güzel, en temiz, en mükemmel Fransızca’nın burada konuşulduğu söylenir. Onun için birçok masal buradan doğmuş, birçok ünlü yazar önemli eserlerini burada yaratmıştır. 

Fransa’nın orta yerindeki bu bölgede yaşamın hızı yavaştır. Nehirler okyanusa varmak için hiç acele etmezler. Üstünde sülünlerin, kekliklerin uçuştuğu yemyeşil ovalar, tarlalar göz alabildiğine uzanır gider. Arada bir ormanlar görüntüye girer. Fransa’nın en lezzetli şaraplarının üretildiği üzüm bağları, yamaçları bir yorgan gibi örter. Yuvarlak kuleli, siyah kiremitli (arduvaz), sivri çatılı görkemli şatolar bu bölgenin süsleridir. Fransa’nın tarihi (hatta tüm Avrupa’nın) bu şatolarda biçimlenmiştir.

Baskısı tükenmiş olan, Rabelais’in yazdığı "Gargantua" adlı romanın üç ünlü çevirmeni, Sabahattin Eyuboğlu, Azra Erhat ve Vedat Günyol, kitaba yazdıkları önsözde bölgeyi şöyle anlatırlar: "Zengin, bereketli, şarabı bol bir topraktır burası. Ürünlerin en dolgununu, canlıların en gürbüzünü yetiştirir. Şişkin ve şendir, kırsal yaşadığı nimetler ve zevklerle beslenen insanları. Biraz kaba ve ilkeldir davranışları. Galyalı Ruhu dedikleri egemendir Fransa’nın bu bölgesine. Köylü derebeyliği bugün bile silinmemiştir oralardan."
Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/krallar-vadisi-nin-satolari-4146243

Saffet Emre Tonguç’la 2 Dakikada Loire Vadisi

 

   
   653 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :