Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Türkiye
Anneler Günü
Günaydın Yazıları
Blog
Teknokentim
İzlediklerim
Gezi Defteri
Türkçe
Ekonomi
İstanbul
Aşk
Aktüel
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Doğru nedir?
Sen Hocasın İstediği ...
Güzel Günler
İstanbul, 5 Haziran ...
Ayak Bileği Burkulun ...
Nefes
.......
.....
.....
Ftrnd
Kız Nasıl İstenir?
İstanbul'da Bir Hafta
Annem Kime Oy Verecek
Fotoğraflarla Türkiye'dek ...
Gamzelerin alık alık
çocuk ve okuma, yılan başı, nazar ve kurşun, kişisel gelişim, hayat, kiraz dalı, güne başlarken, sabah, günaydın, günlük tümü

Şu an sitede 7 kişi on-line
Bugün 4,819 ziyaretçi 
Toplam 12,803,397 ziyaretçi 
 
 
   
  Mavi Köşkte Olmak Vardı Şimdi
  12.08.2017 - Günlüğüm
   
 

 

MAVİ KÖŞK (Kaçakçının köşkü)

Rum silah kaçaksının Kıbrıs'taki muteşem evi 

Mavi Köşk şehrin giriş-çıkışına hakim bir tepede, büyük bir bahçe içinde, 1957’de inşa edilmiş bir yer. 

Türkiye’nin, 1974’te Kıbrıs’taki darbe nedeniyle adaya yaptığı çıkarmaya kadar, İtalyan asıllı Rum silah kaçakçısı Byron Pavlides’in özel mekanı imiş. Köşk alanında yer altından bir kilometre ilerideki İngiliz ailelerin evlerine giden bir kaçış tüneli de varmış. Kale gibi inşa edilen köşkün bahçesinin etrafında makineli tüfek mevzileri yapılmış. 

Makarios’un avukatlığını da yapan Pavlides, buradan Rumlar’a silah teminini kontrol etmiş, 1974 çıkarmasından hemen önce de, yakalanmaktan korkarak tünelden kaçmış ve kaçarken de patlayıcılarla tüneli imha etmiş. 

 

 

 

 

 Taverna (Yemek) Kısmı Bu kısımdaki masalar odaların rengine göre boyanmış. Buradan da düzen takıntısını anlayabileceğimiz Paolides hangi misafir hangi odada kalıyorsa onları ona göre yerleştirirmiş masalara. 


Mavi Köşk 2 katlı, 13 odalı, merdivenleri 13 basamaklı... İkinci katta bir süt havuzu var ki, Pavlides burada sevgilileriyle eğlenirmiş. Benzer bir hikaye de, Pavlides’in, düzenlediği partiler sırasında ikinci kata çıkıp bahçedeki havuza bir elma attığı, kadınların elmayı almak için havuza atladıkları ve Pavlides’in, elmayı getiren kadınla geceyi geçirdiğini anlatıyor. Köşk bugün ziyarete açık, gene orijinal haliyle, mavi-beyaz renklerde ve bakımlı.  

Süt Havuzu; Köşkün bayan misafirleri için paolides ayrıca bir süt havuzu yaptırmıştır. Süt havuzu müzik odasının hemen yanında yaptırılmış bayan misafirlerin süt banyosu yaparken bir yandanda müzik dinleyerek rahatlaması istenmiştir. Dönemin ünlü aktristlerinden Sophia Loren'nde köşke gelerek süt banyosu yapmış misafirlerdendir. 

 

 

 
Saat gecenin 2'si...neden mavi köşk şimdi?

Süt banyosu ilgimi çekmiş olabilir elbette fakat oralarda değilim. Pavlides'in çok güzel bir sandalyesi vardı. Bu sandalye oturdukça sertleşir geceleri uzun saatler çalışabilmesini sağlarmış. Köşk çok güzel. Fakat sandalye aklımı almıştı.


-  Pavlidis'in çalışma sandalyesinin 1 saat içinde sırt kısmının 2 saat içinde oturduğu kısmının taş gibi olduğunu bunu mayışmaması için güvenlik sebebiyle yaptırdığı söyleniyor. 

Şimdi sandalyem yüzünden birtürlü çalışamıyorum.

Yine o muhteşem sandalye geldi gözümün önüne. 

   
   498 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler :
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :