Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Günaydın Yazıları
Aşk
Paris Sokakları
Loire Vadisi - Geçmi ...
23-26 Kasım Paris
Paris'te İlk Üç gün
Paris'te 4 gece
Zamanla zamansızlığın ara ...
:(
Üzüldüm..
Yol
Susmak...
İstanbul'da Bir Hafta
Sokak Sokak Paris
Cumhuriyet Anıtı ve İki R ...
Zeytinyağı Müzesi
Sultanahmet'te Küçük Bir ...
gülen yüz, çoban polemiği, kök, teksas, çocuklar, çocuk okul yolunda, ekonomik kriz, günlük, bdg'nin yeni hali, tümü

Şu an sitede 19 kişi on-line
Bugün 4,189 ziyaretçi 
Toplam 14,126,663 ziyaretçi 
 
 
   
  Cumhuriyet Anıtı ve İki Rus General
  12.01.2010 - Günlüğüm / Gezi Defteri
   
 

Heykelleri inceliyoruz.
İstanbuldaki heykelleri.
İlk heykelimiz, Taksimdeki Cumhuriyet Anıtı.
İstanbul'a yolu düşen hemen herkesin,
Önünde bir fotoğrafı vardır bu heykelin.
Cumhuriyet Anıtı ile bir fotoğrafınınz yoksa,
Hemen çektirin.
Şu ara tamirde..
Gelelim bu heykelin özelliklerine...Taksim Meydanı’nın simgesi haline gelen anıt İtalyan heykeltraş Pietro Canonica'ya yaptırılmış, 1928 yılında yerine yerleştirilmiştir. Anıtın yapımı 2,5 yıl sürmüş, anıt taş ve bronz kullanılarak yapılmıştır. Maliyeti için halktan para toplanmıştır. Cumhuriyet dönemi anıtlarından ilk defa figüratif bir anlatımla Atatürk'ü ve yeni düzeni anlatan bir heykeldir. Anıt dikilmeden önce Taksim'de alan özelliği yoktu.

Taksim Çeşmesi; İstiklal Caddesi, Gümüşsuyu ve Sıraselviler arasında kalan bir açıklıktı, bu anıt için kışlanın bir kısmı alana katılmıştır. Dairesel bir meydanın ortasına dikilen anıtta, iki yüzünde bronz figürlerin yer aldığı geleneksel mimari kullanılmıştır, 11 metre yüksekliğindedir. Kaidesinde pembe Trentino ve yeşil Suza mermerleri kullanılmıştır. Anıtın bir yüzü Cumhuriyet Türkiyesi’ni, diğer yüzü ise Kurtuluş Savaşı'nı simgelemektedir.

Anıtın kuzey yönünde Mustafa Kemal, yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak , halk ve iki rus generali Kliment Vefremoviç Voroşilov ile Mihail Vesilyeviç Frunze betimlenmiştir. Anıtın yan yüzlerinde birer asker üstlerindeki madalyonlarda ise iki kadın figürü görülmektedir. Anıtın dar yüzleri altında mermerden yalaklar bulunur. Bunlar çeşme olarak düşünülmüş daha sonra eklenmemiştir.*

İki Rus Generali neden heykelde var?

Taksim meydanındaki Cumhuriyet Anıtında, Atatürk’ün arkasında iki Sovyet generali duruyor: **General Mihail Vasilyeviç Frunze ve Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov…Bunlardan Furunze,Kızılordu teorisyenlerindendir. Ve kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü yıllarda Rusya’nın desteğini göstermiştir.Anıtta tasvir edilen ikinci Rus yetkili ise,K.Yefromoviç Voroşilov’dur ve Kızıl Ordunun generallerindendir.

Anıtın mermerleri İtalya’dan getirildi.


Frunze

Kim bu generaller?

General Mihail Vasilyeviç Frunze, Sovyetler Birliği tarihi içinde önemli bir yere sahipti. Bir çiftçi çocuğu olarak 1885 yılında Bişkek’te dünyaya geldi; 19 yaşında Bolşevik Parti’ye katıldı. Siyasi faaliyetlerinden dolayı yükseköğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.
1906’da Lenin ile tanıştı. Tutuklanarak kürek cezasına çarptırıldı. 1916’da firar etti. 1917 Devrimi’nde Minsk ve Batı Cephesi ordularına komutanlık etti; devrimin zaferle sonuçlanmasında büyük rol oynadı.
Devrimin ardından başlayan iç savaşta da çok kritik roller oynadı. Kızıl Ordu Başkumandanı Troçki tarafından Doğu Cephesi’nin komutanlığına getirildi. 1920 yılında Güney Cephesi’nin başına geçti.
1921’de Merkez Komite üyesi, 1925’te ise Sovyet Devrimci Askeri Konsey Başkanlığı yaptı. 31 Ekim 1924’te ülser rahatsızlığı nedeniyle yattığı ameliyat masasından bir daha kalkamadı. 40 yaşındaydı.
Frunze’nin mezarı, Kızıl Meydan’da, Lenin Mozolesi’nin arkasındaki Kremlin duvarındadır.
Ölümünün ardından doğduğu şehir Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in adı Frunze olarak değiştirildi. Ne var ki Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, şehre tekrar Bişkek adı verildi.
General Frunze, bizim tarihimiz açısında da önemli bir yere sahipti.
Lenin’in özel talimatıyla, olağanüstü elçi sıfatıyla 13 Aralık 1921’de Ankara’ya geldi. Onuruna düzenlenen mitingde yaptığı konuşma büyük etki yarattı. Millet Meclisi’nde konuşma yaptı. Frunze, Mustafa Kemal’le yakın ilişki kurdu. Sakarya cephesini gezdi. 5 Ocak 1922 günü arkasında iyi duygular bırakarak ülkesine döndü.

vorosilov
Vorosilov

Peki diğer Sovyet generali kimdi?

Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov 1881 Vernhiy/Ukrayna’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Maden işçiliği yaparak eğitimini zorlukla bitirdi. 1903’te Rus Sosyal Demokrat Partisi’ne girdi; 1906’da Bolşevik delegesi olarak Stockholm kongresine katıldı. Birkaç defa tutuklandı ve sürgüne gönderildi. 1917 Devrimi’nden sonra Petrograd Savunma Komitesi Başkanı oldu. 1918’de Ukrayna 5. Kızıl Ordusu’nu kurdu. 1925-1940 arasında Halk Savunma Komiserliği yaptı. II. Dünya Savaşı’nda Leningrad savunmasını yaparak Hitler’in kenti ele geçirmesini önledi. Savaş sonunda mareşalliğe yükseltildi ve 1947’de Politbüro üyesi oldu. 1953-1960 arasında Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanlığı (cumhurbaşkanlığı) yaptı. 1969’da öldü.

Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov’un bizim için önemi ise şuydu:

Ulusal kurtuluş savaşının sürdüğü yıllarda askeri bilgisiyle savaşın taktik ve stratejisine katkıda bulunması amacıyla Ankara’ya gönderildi.

pietro
Pietro Canonica

Anıtın yapılmasına kimler katkıda bulundu?

Halktan toplanan bağışlar karşılığında 100 bin Türk Lirası’na yapılan anıtta en büyük bağışı yapan Banca Commercineal İtaliano; 600 Türk Lirası ve Nestle Çikolata Şirketi genel temsilcisi 40 Türk Lirası bağışta bulundu. İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica 18 ay içinde anıtı tamamlarsa 16 bin 500 İngiliz sterlini ücret ödenecekti.*

Anektod:

Atatürk'ün düğmeleri yanlış mı iliklenmiş?

Terzinin biri yıllar önce anıtın önüne gelmiş ve dakikalarca anıtı incelemiş... sonrasında ''Atatürk'ün ceketinin düğmeleri ters yapılmış!'' diyerek bu dünyaca ünlü heykeltraşın uğraşlarına, ortaya çıkan bu heykele gölge düşürmüş.

Kaynaklar:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Taksim_Meydan%C4%B1
http://nedir.antoloji.com/taksim-cumhuriyet-aniti/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=taksim%20cumhuriyet%20an%C4%B1t%C4%B1
http://www.arastiralim.com/tag/m-kemal-ataturk *
http://www.cafrande.org/?p=1197 **

   
   15,046 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : cumhuriyet anıtı, türkiyede heykeller, heykellerin taşıdıkları anlam
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :