Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Güzel Fikir
Günaydın Yazıları
Aşk
Paris Sokakları
Loire Vadisi - Geçmi ...
23-26 Kasım Paris
Paris'te İlk Üç gün
Paris'te 4 gece
Nereden gelir önemli benc ...
Kaos
üretmek
Merhaba
Bugün
İstanbul'da Bir Hafta
Sokak Sokak Paris
Cumhuriyet Anıtı ve İki R ...
Zeytinyağı Müzesi
Sultanahmet'te Küçük Bir ...
çocuklar, aferin, günlük, günlük, günaydın, günaydın şiiri, yaprak sarması şiiri, mektup, görebilmek, tümü

Şu an sitede 14 kişi on-line
Bugün 2,023 ziyaretçi 
Toplam 13,948,056 ziyaretçi 
 
 
   
  Geziye Cağaloğlu’ndan başladık..
  28.04.2008 - Günlüğüm / Gezi Defteri
   
 Eminönünden Sultanahmet’e doğru çıkarken sağda güzel bir bina görürsünüz. Hep İran konsolosluğunu görürdüm de, niye diğer konsolosluklar Galata, Beyoğlu tarafında iken..Sadece Cağaloğlu’nda İran Konsolosluğu var diye merak ederdim. Bunun nedeni..Osmanlı döneminde Müslüman olmayan hiçbir ülkeye surlar içerisinde elçilik açılmasına izin verilmemiş. Bir tek İran’a bu izin verilmiş. Cumhuriyet’ten sonra da elçilik, konsolosluk adını almış. Gayri müslümlerin konsoloslukları da..Galata’da..Beyoğlu’nda açılmış.

İran Konsolosluğu’nu fosatti kardeşler yapmış. Fosatti kardeşler İtalyan. İstanbul mimarlığında, İtalyan kökenlilerin çoğunlukta olduğu yabancı mimarların etkin olduğu dönem de bu arada başlıyor. Fossati kardeşlerin İstanbul’da ilk uygulaması olan ve 1838’de başlayan Rus elçilik binası inşaatı, hızla gelişen Pera’da konumu ve ölçüleri ile kentin büyük bölümünden görülebilen modern bir yapı olarak Osmanlı ileri gelenleri ve yabancı ülke temsilcileri arasında geniş ilgi uyandırmış. Fosatti kardeşlerin İstanbul’daki yabancılardan aldıkları ilk iş 1841-1843 arasında gerçekleşen Galata’daki San Pietro Kilisesi’dir. 1853’te Venedik Sarayı’nın (günümüzde İtalyan Elçilik Konutu) restorasyonunu ve 1854’te Beyoğlu’ndaki Hollanda Elçiliği binasını yaparlar. Aynı yıl İstanbul İspanya Elçiliği ve 1856’da İran Elçiliği için projeler hazırlar. İran Elçiliğinin bütün diğer elçiliklerden farklı olarak bu mekanda etkisini göstermesi İran’ın Müslüman bir ülke olmasından kaynaklanır.*

 

İran Konsolosluğundan ilerlediğimizde.. İstanbul'da Babıali Yokuşunda Cağaloğlu Meydanı'ndaki Cezeri Kasım Paşa Camii ile karşılaşıyoruz. Bu cami..ilk yapım ve tamir yılları 1515, 1866, 1989. İki katlı bu camiye adını veren Kasım Paşa (İbn Cezir'den Cezeri mahlası almış)'nın aynı adlı bir camisi daha Eyüp semtinde bulunuyor..İstanbul’da bütün Türban eylemleri ya bu camii’den yada Beyazıt camii’nden başlayarak gerçekleşir. Cami’nin karşısında Mahmut Nedim Paşa Türbesi Bulunur. Türbe adını Mahmut Nedim Paşa’dan almıştır. Mahmut Nedim Paşa Abdülaziz saltanatında 1870’li yıllarda 2 dönemde toplam bir yıl yedi ay onbir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır...Bu yoldan yukarı doğru devam edildiğinde Nuri Osmaniye Camii’ne ulaşılır.

Nuri Osmaniye Camii’ni bir başka gün ziyaret ederiz diyerek köşeyi dönüp..Biraz kıvrılınca il genel meclisinin önündeyiz. Burada da Cağaloğlu’nun adının nereden geldiğini öğreniyoruz. Cağaloğlu’nun adı Sinan Paşa’dan geliyor. Sinan Paşa da İtalya’dan. Sinan Paşa..
Osmanlı Sadrazamı “Çığalazâde Yusuf Sinan Paşa”dır. İran Konsolosluğu ve İstanbul Erkek Lisesi arasında bir köşk yapar. Ve o civardaki hamam da onunla anılmaya başlar. Cağaloğlu Hamamı ölmeden önce görmeniz gereken 1000 yer içerisinde yer alan bir hamam. Köşk ve hamam sayesinde semt, önceleri Cigala-zâde adı ile anılır. Cigala: İtalya'daki bir sülâlenin adıdır. Sadrazam Yusuf Sinan Paşa da bir İtalyan devşirmesi. Müslüman olduktan sonra da İtalya'daki sülâlesinin adı, ona lâkap olarak devam eder. Semt; “Cigala oğlu” olarak da anılır. Yıllar içinde semtin adı, halk ağzında eğilip-bükülerek, günümüzde kullanılan şekline döner yani; "Cağaloğlu"na dönüşür.  

 

*Fosatti Kardeşler..Fosatti kardeşleri gezi sırasında duyunca merak etmiştim. Bilgisayar başına geçtiğimde ilk işim onları tanımak oldu.

Not: Bilgisayarımın kapasitesi dolduğu için fotoğrafların sadece üç tanesini yükleyebildim. Fotoğraf kart yükleme cihazı da arıza veriyor. Yarın çözerim. Bugün sadece geziye başlayabildik. Dilerim devam ederiz.

   
   9,683 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : sultanahmet, iran konsolosluğu, istanbulda nereyi gezmeli, fosatti kardeşler,
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
Tarih : 2008-04-28 00:44:49
İsim : Kalamhane'nin Çoçuk'u..
Başlık : ..
Yorum : Devamlı yürüdüğüm ve yürümekten zevk aldığım yerleri adım adım yaşadım inan..

Yalnız yaşamakla kalmadım İran Konsolosluğu ile ilgili merakım da giderilmiş oldu..
---
Teşekkür ederim..
Devam etmek için enerjimi artırdın.
Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.