Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
CD ile Hovercraft ya ...
Yılbaşı Kartı Nasıl ...
Kaplumbağa Nasıl Yap ...
Hayatın İçerisindeki ...
Şekillerden Kitap Ya ...
Şaraprakı
Yanıt
Üç kadın
Düş; merhaba insan hoş ge ...
Düş aşkın tanımıdır
Hayatın İçerisindeki Geom ...
Yılbaşı Kartı Nasıl Yapıl ...
CD ile Hovercraft yapalım
Yanardağ Dansı
Çocuklarla Deniz Canavarı ...
şems ansızın gelir, en çok satan romanlar, tasavvuf ve aşk, karşılıksız sevgi, kansız kalmamak için, otlar, çiçekler, gitmek, günlük, aydınlık tümü

Şu an sitede 6 kişi on-line
Bugün 2,131 ziyaretçi 
Toplam 14,787,844 ziyaretçi 
 
 
   
  Hayatın İçerisindeki Geometri
  08.04.2008 - Çocuk Parkım / Çocuklarla elişi
   
 

Biz kalabalık bir aileyiz. Haftasonları genelde bir araya geliriz. Mutlaka bir mazaret bulunur. Olmasa bile annem yemek yapar. Yada bizlerden biri kahvaltı hazırlar. Kahvaltı sofraları buluşma mekanlarıdır. Biz ama bu aralar durumu abarttık. Son üç haftadır, durumu ev ziyaretlerine çevirdik. Yani toplu bir şekilde gidiyor, bir diğerinin evinde kalıyoruz. Ev sahibi ne hale geliyor bilemem. Ben eğleniyorum.

Bir ailenin ruhunu görbilmeniz için saatlik birliktelikler yerine, uzun süreli paylaşımlar önem kazanıyor. Benim orada olmamın asıl nedeni çocukların gelişim seyirlerini izlemek. Neler yapıyorlar, nerede tıkanıyorlar, nasıl çözüm yaratabiliriz. Bildiniz üzre eğitim sistemi değişti. Yeni eğitim sisteminde anne ve babalar da bir eğitimden geçiriliyor.

Son gidişimizde ilginç bir şey gözlemledim. Resim öğretmeni geldi. Ablam kızına resim öğretmeni tutmuş. Matematik var, Türkçe var..İngilizce var..sen tuta tuta resim öğretmeni mi tuttun dedim. Bekle gör dedi. Söylediğine göre bir bildiği vardır dedim. Öğretmen geldi. Çocuklarla çalışma başladı. O zaman anladım ki, bu çocukların ciddi bir resim eğitimine ihtiyacı var. Neden biliyor musunuz, geometri öğrenmeleri için. Çünkü resim öğretmeni ne yaparsa yapsın, geometrik bir şekil üzerinden hareketle sonuca ulaşıyordu.

Bütün resimlerin kökeninde geometrik şekiller yatıyor. Aslında fotoğrafların da öyle. İyi bir fotoğrafta mutlaka şekilleri seçersiniz. Ona göre tasarlanmıştır çünkü. Simetriler, üçgenler, kareler, silindirler, birbirlerinin çaprazları, sizi istediği alana çeken ışık. Görüntüde bazen tek bir objeyi görürsünüz, ancak içerisine daldığınızda bir cennete yolculuk yaparsınız. Dolayısı ile çocukların daha ilk öğretimin başlarında geometrik şekilleri fotoğraflarda, resimlerde seçmesi gerekiyor. Bunu kavradıklarında, aslında ileride yaşamlarında görecekleri bütün ölçülerin de tabanlarını oluşturmuş oluyorlar.

Gelin bir bakalım..

Kelebek ve kuş yapımının fotoğraflarını, öğretmenin kitabından çektim..

    

Ve buda çizimler sonucunda, çocukların su tasarrufu ile ilgili yaptığı proje...Aslında neden sonuç ilişkisine ve gelişim aşamalarına baktığınız zaman, hani bazen hayatta diyoruz ya, o neden görüyor da ben göremiyorum. Yada o nasıl anlıyor da ben anlayamıyorum. İşte bunun nedeni, içimizden birinin temellerinde geometrik şekillerin, yada okuma alışkanlığının yatması..birimizinkinde de, ezberin yatması. Hayatı kavramak için donanımlı değilseniz, temelleriniz sağlam değilse, karşılaştığınız olayları formülüze edemez, çözemezsiniz. Mutlaka, yardıma ihtiyacınız vardır. Bu kaç yaşında olursanız olun böyledir.

Bu nedenle çocukların eğitimini ve çocuk yaşta kavramlarla ilgili tanımlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu her yaşta yapabiliriz aslında. Durduğumuz, zorlandığımız her noktada, yapmamız gereken tek şey var. Olayı  geometrik olarak ifade edebilmek. Asıl iskeleti görebilmek, işte o zaman onu mutlaka kırık yerinden tamir ederiz. Öyle yada böyle.

"Günaydın"

İyi bir gün geçirmenizi diliyorum.

   
   45,132 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum yaz! - Etiketler : çocuk ve gelişim, resim eğitimi, çocukta resim eğitimi, resim ve geometri, karakalemle kuş yapmak, kara kalem ile kelebek yapmak, su tasarrufu nasıl resmedilir? günlük
   
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :