Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
karamela bir yazı...
yine ayıyım
Gülücük
Merak
adalet tarzı...
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
hayat ve tuz, kişisel gelişim, oyun için otomatlar, çocuklar için eğitici kitap, kitap, lifli gıdalar, geber, şiir, yine sen, tümü

Şu an sitede 4 kişi on-line
Bugün 752 ziyaretçi 
Toplam 12,990,873 ziyaretçi 
 
oyak grubu Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Önemli Karardır..Bir Kişi daha Çağıralım
  01.05.2008 - Günlüğüm / Ekonomi
   
 

Söz konusu şirket Türkiye’nin Demir Çelik Devi, söz konusu grup..Türkiye’nin sayılı gruplarından biri..Ereğli Demir Çelik ve Oyak Grubundan bahsediyorum…

Gelin bir bakalım neler yaşadık..

5 Ekim 2005 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ihalede Ereğli Demir Çelik’in yüzde 46,12’lik kamu payı Oyak’a ihale yolu ile satıldı. Oyak, bu ihalede 2,7 milyar Dolar ile en yüksek teklifi verdi. Bu ihale alıcı firma açısından haksız rekabeti doğurup doğurmadının tesbiti açısından Özelleştirme İdaresi tartafından rekabet kuruluna götürüldü. Olay Rekabet Kuruluna intikal edince Rekabet Kurulu hareketlendi ve 24 Kasım 2005 tarihinde aldığı kararla blok satışa onay verdi. Rekabet Kurulu’nun onayı üzerine 1 Aralık 2005 tarihinde toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu  satış işlemini onayladı. Böylece Ereğli Demir Çelik Oyak grubunun oldu.

Ancak Makine Mühendisleri Odası bu kararın alınmasında teknik bir hata buldu…Rekabet Kurulu normalde 7 kişi ile toplanırken bu önemli bir karardır diyerek bir kişiyi daha bulmuş ve 8 kişi ile karar almıştı…Bu 8. kişinin de adı ise merak konusu…Makine Mühendisleri Odası ortada problem yoktur denmesini dava konusu yaptı. Davaya bakan Danıştayın 13. Dairesi de Makine Mühendisleri odasına hak verdi ve 14 Haziran 2006 tarihinde yürütmeyi durdurdu. Tarih 15 Ocak 2007’ye geldiğinde… Danıştay..Rekabet Kurulu’nun kararını iptal etti….

Elbette Rekabet Kurulu boş durmadı ve Bu defa 20 Eylül 2006 tarihinde 7 kişi ile toplanarak usule uygun şekilde yüzde 46,12’lik payın blok satışına onay verdi.

Olay bununla bitmedi…Makine Mühendisleri Odası ikinci iptal davası ile Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun satış kararını iptal ettirdi. Danıştay 13. Dairesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararını 30  Ocak 2008 tarihinde iptal etti. Danıştay 13. Dairesi, iptal kararına gerekçe olarak Özelleştirme Yüksek Kurulunun kararının dayanaksız kalmasını gösterdi.

Şimdi ne olacak..Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,  iptal kararını temyiz edebilir. Bu taktirde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun vereceği kararın ardından karar kesinleşmiş olur.
İptal kararının kesinleşmesi halinde Özelleştirme Yüksek Kurulu yeniden karar vermek zorunda bulunuyor. Rekabet Kurulu’nun konuyla ilgili vermiş olduğu  20 Eylül 2006 tarihli usulüne uygun onay kararı sorunu gidermeye yeterli görünüyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu 20 Eylül 2006 tarihli Rekabet Kurulu kararına dayanarak satış işlemini yeniden onayladığında sıkıntının giderilmesi mümkün olacak.

Bütün bunlar ne demek oluyor?

1 Kişi..

Evet 1 Kişi fazla olsun..Sağlam olsun diye..Siz 7 kişilik rekabet kuruluna 8 kişiyi sokarsanız… Türkiye’nin Dev Demirçelik firması ile Büyük gruplardan birini işte böyle oyuncak haline getirirsiniz.

Ne olacak ki diyorsunuz öyle değil mi? Bu kadar oyuncak var..Biri de Ereğli olsun.

Olsun  bakalım.

   
   4,404 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : önemli karar, ereğli, ereğlinin özelleştirilmesi, rekabet kurulunun ereğli vakası, 7 kişilik rekbet kurulu 8 kişi toplanırsa, oyak grubu
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :