Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Sence Neden İnsanlar ...
Hava Cehennem Gibi S ...
Bazen
Söylesene İnsan Nası ...
Biraz Dışarı Çıktım
Çözümsüzlük
Sıcak
Bir gün yokum
Kimlik lazım olur
İsim
Kız Nasıl İstenir?
Bazen Herkes Gidiyor
"günaydın"
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
öylesine, günlük, yemek, mektup, özlem, özlem şiiri, ne güzel bakıyorsun, sandeviçle maceralarım, insan ilişkileri, tümü

Şu an sitede 14 kişi on-line
Bugün 2,960 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
laboraniye Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Ölürken Neler Hissederiz
  07.01.2008 - Laboranite
   
 

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nden psikolog Cynthia McVey’in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı.

Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre ölüm anlarından şunlar yaşanıyor:

Boğulma: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

Kafanın kopması: Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa’daki raporlara göre 18’inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

Yüksekten düşme: ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü ortaya çıktı.

Elektriğe kapılma: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

Kan kaybı: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

Dekompresyon (basın kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

Zehirli iğne: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkumların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.*

New Scientist'in yaptığı araştırmanın yanında bir de ben gözlemlemimi aktarayım.
 
Ölürken, en yakınınızdaki kişinin elini tutmak istiyorsunuz...Bunu ölmeyi düşünen 8 kişiden duydum. Sonra da uzmanına sordum. Gerçekten öyle midir?

Yok dedi, uyduruyorlar..

Uzman diyor ki, ölecek kişinin merkezinden o anda siz çıkarsınız. Onun için flu bir kart oluşur gözlerinin önünde ve sizi görmez. Ancak elini tutmak sizi rahatlatabilir. Bir tür görev bilinci. 
 
Emre'nin babası öldüğünde 18 yaşındaydı. Baba 45 yaşında. Baba tavla oynamak istiyor. Emre'de o zamanların dizisi "KİT" i izlemek. Baba o akşam kalp krizi geçiriyor. Emre o an yanında olsaydım, deyip durur hala. Babasının hastanede delik deşik edilmiş vücudunu gördüğünde, doktor olmaya karar vermişti. Ve şuanda adli tıpta çalışıyor.
 
Kaynak:* haberler.com
   
   5,161 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : laboraniye, ölürken neler hissedersiniz, ölüm ve insan, yaşam
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :