Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Evlerimizin Balkonla ...
Indila
Hayat Yolları - Alic ...
Sonbahar Gelirken
23 Ağustos 2019, İst ...
Yazılarımı kaldırmalısın
yazar
yazılarım hk...
yazılarım hk...
yazılarım hakkında
Kız Nasıl İstenir?
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
Bazen Herkes Gidiyor
"günaydın"
sultanahmet camii en iyi nereden çekilir, Jyothi Karthik Raja, fotoğraf çekerken, doğru fotoğraf, fotoğraf ve bakış açısı, hayat işte, günlük, günlük, bakımsız, yaş farkı ve evlilik tümü

Şu an sitede 15 kişi on-line
Bugün 2,378 ziyaretçi 
Toplam 15,099,044 ziyaretçi 
 
kitap Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Hayat Yolları - Alice Miller - Altını Çizdiklerim
  23.08.2019 - Kitaplığım
   
 
Yazıyı okurken ekteki müziği dinle lütfen-> tıkla

Alice Miller, mesleğinin inceliklerini kelimeleri kullanarak okuyuculara taşımayı başarabilen, hayatın içerisinden cımbızlayarak çektiklerini kitapları ile aktaran bir iyi psikiyatr, aynı zamanda sosyolog. Felsefe üzerine bir doktorası var. Bu kitabı değerlendirirken ağırlıklı olarak psikiyatrist kimliğine değineceğim.
 
Miller, 20 yıl boyunca Zürih’te psikanalist olarak çalışırken üzerinde sıkça durduğu konulardan biri çocukluk dönemi ve etkileri. 

Arka kapak yazısında durumu güzel özetliyor. 
 
“Pek çok kadın gibi ben de, genç bir anneyken, gerek çocuğuma gerekse kendime ilişkin yeterince bilgili olmamanın acısını çektim. Daha bilgili olsaydım pek çok şeyi daha iyi yapabileceğimi, ama bunları artık telafi edemeyeceğimi bilmek çok üzücü. Bununla birlikte hayatımın ancak ileri dönemlerinde fark edebildiğim bazı şeyleri başkaları ile paylaşma isteğini duyuyorum bugün.
Benim çektiklerimi başkalarının çekmemesi dileğinden doğdu bu öyküler. Tanıdığım kadınların çoğu, bugün hiç değilse daha fazla bilgilendirilmiş olmaktan sevinç duyuyor. Bu bilgi artışı, erişkin çocuklarıyla daha açık bir diyaloğa girmelerini ve torunlarını daha iyi anlayabilmelerini sağlıyor. Öykülerim zaten bilgili okura pek yeni bir şey sunmayacak belki ama böylesi okurların hâlâ azınlıkta olduğunu duydum. İnsanların çoğunluğu, çocuklukla bugüne dek pek az ilgilenmiş durumda.” –Alice Miller                             
(Arka Kapak Yazısı)

Kitaptaki öykülerde eş seçiminde sonradan fark edilen ebeveyn-eş benzerliğinden, tatminsizliğin yıkıcı sonuçlarından, ebeveynle yüzleşme sırasında yaşanabilecek diyaloglardan bahsedilirken kendinize dair birçok şeyi bulabilirsiniz.

Bilgilenmek, öğrendiği bilgiyi özümsemek, zorlu özeleştiri yolunda hareket etmek hem de bunları akıcı bir kitabın kısa öykülerinden yapmak isteyen insanların ufkunu genişletecek bir kitap Hayat Yolları.

Kitaptan altını çizdiklerim..

“Eş ilişkisi birbirine bağlı kalma umudu, seks, çocuklar, ev sahibi olma ya da birlikte yapılan seyahatler gibi yakınlık ifade eden şeylerle beslenir. Ama bütün bunlar gerçek durumun üstünün örtülmesinden başka bir işe yaramıyorsa, sonuçta uçurum gene de acımasızca açılır: hastalıklar, gereksiz ameliyatlar ve benzerleri şeklinde…
 
İnsanın gücünü aşan ruhsal yükler üstlenmenin bu türünü daha önceleri de yaşamıştım ve buna karşı çıkabilecek gücü uzun süre bulamadım. Anne ve babamın gözünde her zaman el altında bulunan ve kendi işlerine koşabilecekleri biriydim. (…) Ailenin tek çocuğu olarak kendimi yalnız hissediyor ve umutsuz bir şekilde anne ve babamla bir ilişki kurmaya çabalıyordum. Onlara ulaşabilmek için istedikleri her şeyi yapmaya hazırdım. Ama hepsi boşunaydı.”    
(Sf. 17/18 – Claude ve Daniel)
 
 
“Haksızlığa tanık olan başka insanlar aramaya kalkmak bir çocuğun yapabileceği bir şey değildir. Eğer talihsizse sorunu ile yalnız kalır. Olsa olsa ailenin diğer üyelerine açılabilir ama onlar da genellikle ebeveyne karşı cephe almaya yanaşmazlar. Buna karşılık yetişkin bir insan doğru dinleyicilere ulaşmak için pek çok fırsata sahiptir. Yaşanan bir şokun üstesinden gelmenin en iyi yolunun, eskiden tavsiye edildiği gibi unutmaya çalışmak değil, bunun ne anlama geldiğini hissetmek ve anlamını yitirene kadar o şok hakkında konuşmak olduğu kanıtlanmıştır. Susmak, yaralanmış insanların en büyük düşmanıdır.
 
Freud’un ilk histeri hastalarında gözlediği felç belirtilerini, susmaya zorlanmış olmanın dışavurumu şeklinde yorumlaması tesadüf değildir. Kadınlar durumlarını genellikle, felç ya da konuşma bozukluğu şeklinde bedensel belirtilerle ifade eder. Bu belirtiler sorunlarını gayet hassas olarak dolaylı bir yoldan dile getirir, örneğin “susmalı, öfkemi göstermemeli, kime yönelik olduğunu bile bilmemeliyim; bana söylenenlere inanmalı, kimseyi şikâyet etmemeli ve öfkem beni öldürene dek hareketsiz kalmalıyım.” şeklinde.” 
(Sf. 86 – Helga; Gözyaşı Ticareti)
 
 
“Onu olduğu gibi, entelektüel açıdan sınırlı ama duygusal alanda olağanüstü yeteneklere sahip biri olarak kabul etmeyi öğrendim. Ayrıca kendisinden olanaksızı talep etmemeyi de. Yine de pek kolay olmadı bu. Çünkü yetiştiğim evdeki entelektüel hayat oldukça mütevazı idi ve bu alanda beni dürtecek bir şeyin yokluğunu hissediyordum. Ama çocukken duygusal ilişki açısından da yoksunluk çekiyordum. Kızım beni bu açıdan gayet iyi doyurdu.
 
Çocuğun güvenini, coşkulanma ve sevebilme yeteneğini yetişkinlik dönemine bozulmadan taşıyabildikleri için mongoloid*(down sendromlu) insanlar, bugünkü aşırı teknikleşmiş, yabancılaşmış dünyamıza önemli katkıda bulunabilir. (…) Mongoloid bir insanda özerkliğin gelişimi acımasız bir şekilde sınırlanmıştır. Yaşantısını düzenlemesi için zekâ açısından özürlü olmayan kişilerin yardımına ihtiyacı var. Ancak bu kişiler duygusal gelişimleri açısından tıpkı benim gibi ondan geri durumda olabilirler ve duruma göre bu bağımlılık nedeniyle zorlanabilirler.”  
(Sf. 96 – Gloria: Yüreğin Bilgeliği)
 
 
“En büyük hatalarımızı üzerimize fazla yük bindiğinde yapıyoruz belki de.”
(Sf.99 – Gloria: Yüreğin Bilgeliği) 

Kitap ilgini çektiyse
Cennetin Rengi'ni de izle ->tıkla

   
   34 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : altınıcizdiklerim, alicemiller, kitap yorumu
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
  | Sonraki >>