Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Nar'a Mektup 16
Nar'a Mektup 15
Nar'a Mektup 14
Sabah Olmak Üzere
Nar'a Mektup 13
Yorum
Rana...
amorti-amatör ve figüran
mayıs derken eylül..
sabah esintileri
Kız Nasıl İstenir?
Bazen Herkes Gidiyor
"günaydın"
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
sevgililer günü, nightmare man, günaydınım, günlük, bakımsız, baş çavuşun baş eşeği, eşek, eşek fotoğrafı, hayvan, tümü

Şu an sitede 11 kişi on-line
Bugün 2,410 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
istasyon Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Sirkeci Tren İstasyonu
  11.03.2008 - Fotoğraf Sütüdyom
   
 
 

 

 

  

 

 

 

 

İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkeci Garı ‘nın  temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atıldı. 3 Kasım 1890'da ise hizmete açıldı. Gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund'.Berlin Üniversitesi mezunu olan Jasmund şark mimarisi konusunda incelemeler yapmak üzere İstanbul'a gelmir, Sultan II.Abdülhamit'in güvenini kazanarak sarayın danışman mimarı olur.

Devlet Demir yollarının sitesinde anlatıldığına göre..Jasmund gar binasının projesi hazırlanırken özellikle bir nokta üzerinde durmuş.İstanbul, batının bitip Doğu'nun başladığı yerdi. Birbaşka deyişle Doğu ile Batı'nın birleştiği noktaydı.Bu nedenle bina oryantalist bir uslupla hayata geçirilmeli,bölgesel ve ulusal biçim kalıplarına yer verilmeliydi.Bu uslubu yansıtmak için cephelerde tuğla bantlar kullanıldı.Sivri kemerli pencereler,ortaya ise Selçuklu dönemi taş kapılarını anımsatan geniş bir giriş kapısı yaptı.Vitraylar bu uslubu tamamlıyordu. Binanın kaidesi granit,cephesi mermer ve Marsilya Arden'den getirilmiş taşlarla yapıldı.Bekleme salonlarına,Avusturya'dan getirilmiş büyük çini sobalar konuldu.Binanın aydınlatılması ise çeşitli yerlere konulan 300 havagazı feneriyle sağlandı. Sirkeci Garı'nın yapıldığı dönemdeki hali çok görkemliydi.Deniz binanın eteklerine kadar geliyor ve denize taraçalar halinde iniliyordu. Orta girişin iki yanında saat kulesi,üç büyük lokanta,ayrıca binanın arkasında geniş bir bira bahçesi ve açık hava lokantası bulunmaktaydı. Gar'daki büyük lokanta ise binanın saat kulesi cephesindeydi.Lokantaya uzun mermer merdivenlerle çıkılıyordu.Yedikule'de yapımına başlanan demiryolu Yenikapı'ya geldiği zaman hattın, Sarayburnu'na kadar uzanan Topkapı Sarayı bahçesinden geçirilmesi konusu uzun tartışmalara yol açmış,Abdülaziz'in izniyle hat Sirkeci'ye ulaştı. Ancak,Sirkeci'ye ulaşan demiryollarının yapımında istimlak amacıyla tarihi değerine paha biçilemeyen Bizans ve Osmanlı saray ve köşkleri yıkılmış,sahil özeliğini yitirmiştir.

Gar'ın büyük kapısı üstünde bugün mevcut olmayan ama yeri bulunan tuğra ile Muhtar Efendi tarafından tanzim edilmiş şu kıt'a yazdırılmıştır.

Ulu Hakan himmet ederek
Buyruk verdi.
Demiryol için bu gönül çeken
İstasyonu yaptırdı.
Tarihi ilan için çıktı özel bir tren
Sultan Hamit yaptırdı bu süslü ve gönül çeken istasyonu

1869 yılında yapım imtiyazı verilen 2000 km .lik Şark demiryollarının milli sınırlar içinde kalan 337 km .lik İstanbul-Edirne ve Kırklareli-Alpullu kesiminin 1888 de bitirilerek işletmeye açılmasıyla İstanbul,Avrupa demiryollarına bağlanmıştır.

   
   12,249 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : sirkeci tren istasyonu
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
  | Sonraki >>