Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Külçe Gibiyim
Bilmiyorum ki hayat. ...
Kör Ebabiller
Şurada Biraz Irmak B ...
El Yazısı
Sıcak
Bir gün yokum
Kimlik lazım olur
İsim
Havlayan insanım ben
Kız Nasıl İstenir?
Bazen Herkes Gidiyor
"günaydın"
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
bakımsız, hayat işte, Cemal Reşit Rey'in Öğüdü, kişisel gelişim, öğüt, fotoğraftan söze, canlı kahve falı, kahve falı, eğitim, tümü

Şu an sitede 19 kişi on-line
Bugün 3,102 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
hedefe kilitlenmek Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Hedefe Kilitlenmek
  22.08.2008 - Laboranite / Kişisel Gelişim / Yol Alan Yazılar
   
 

Sabah uyandım yorgunum aama nasıl. Çuvallar taşımışım gibi. İnerken aşağıdakilere uğradım. Bu aralar orda işler biraz karışık. solucanların annesinin kolu tam iyileşemedi, küçük solucanın kırık parmakları yavaş yavaş kıpırdıyor..ortadakiler hayata atılma telaşı içerisindeler.

Ortanca solucan kapıyı açtı. Birkaç dakika içeri girdim. Anne solucan küçük solucanın okul kitaplarını almış kederli kederli oturuyordu. Hayırdır dedim? Ben bu yıl bunların altından nasıl kalkacağım dedi. Tam o sırada bizim küçük solucan atıldı. "Anne ben hallederim, sadece biraz desteğe ihtiyacım olacak"

Anne solucan hedefe kilitlenmişti. Hedefe kilitlenmek demişken..Psikolog Peter Gollwitzer ve Veronika Brandstatter bir deney yapmış. Bir grup üniversite öğrencisinden, Noel tatilini nasıl geçirdiklerini anlatacakları bir ödev yazmalarını istemişler. Ama ödevin teslim tarihi, Noel'den iki gün sonra olarak belirlenmiş. Yani batı dünyasının büyük kısmının tatiline devam ettiği hatta şu meşhur yeni yıl listelerinin yazıldığı dönem... Sonuç, öğrencilerin sadece üçte biri ödevi teslim etmeyi başarmış.

Araştırmacılar kontrol amacıyla, aynı ödevi bir başka gruba daha vermiş. Ama bu sefer öğrencilerden ödevi tam olarak nerede ve ne zaman yapmayı planladıklarını yazmalarını istemişler. Örneğin: "Noel'in ertesi günü herkes daha uyurken, babamın çalışma odasındaki masada... Bu gruptakilerin yüzde 75'i ödevi teslim etmeyi başarmış. Bu ve bunun gibi pek çok araştırmanın gösterdiği gibi insanlar ulaşmak istedikleri hedefe nasıl, hangi yoldan ve tam olarak ne yaparak ulaşacaklarını düşünmek için zaman harcadıklarında, hedeflerine ulaşmayı başarıyor. Bu hem işle ilgili hedeflerde hem de kişisel isteklerde en etkili yol. Yani "bu yıl daha iyi satış yapacağım" yerine "ilk üç ay Ege Bölgesi'nde yüzde 13 daha fazla satış yapacağım" cümlesi, insanı hedefe daha çok kilitlediğinden gerçekleşme ihtimali ciddi biçimde artıyor. Hele bu hedefleri çevre, iş arkadaşları, aile gibi mercilerle paylaşmak daha da çok işe yarıyor.

Zaten Microsoft başta olmak üzere pek çok şirket bunu yapıyor. Departmanlar önce kendi aralarında sonra da birbirleriyle o yılki net hedeflerini ve bunlara ulaşmak için neler yapacaklarını paylaştıklarında sonuca gerçekten ulaşma ihtimali katlanıyor.

Bir hedef koymadığınız zaman...boşluğa atılan oklar gibi yere düşersiniz.

   
   5,371 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : kişisel gelişim, yol alan yazılar, hedefe kilitlenmek
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :