Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
Nefes
.......
.....
.....
Ftrnd
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
oyak grubu, rekabet kurulunun ereğli vakası, ereğlinin özelleştirilmesi, ereğli, gün ışırken, dağlara yolculuk, çoban fotoğrafı, piyale madra karikatürü, günlük, tümü

Şu an sitede 9 kişi on-line
Bugün 5,819 ziyaretçi 
Toplam 12,820,655 ziyaretçi 
 
eti puf Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Çocuklar Eti Puf Yemeyin
  07.04.2008 - Çocuk Parkım
   
 

İNGİLİZ bilim adamları, özellikle şekerlemelerde kullanılan katkı maddelerinin çocukların beynine benzinde bulunan kurşun kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı. Southampton Ünversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre yiyeceklerde bulunan yapay renklendiriciler ve katkı maddeleri, çocukların IQ seviyesini yaklaşık 5.5 puan düşürüyor. Bu oran, Türkiye’de kullanımı 2004’te yasaklanan normal benzindeki kurşuna maruz kalan çocukların beynine verdiği hasara neredeyse eşit...

Sinir krizi yaratıyor

Bilim adamları, E110 ve E102 maddelerinin de çocuklarda sinir krizleri gibi davranış bozukluklara sebep olduğunu belirledi. İngiliz Gıda Standartları Bürosu’nun karşıladığı 1.5 milyon dolarlık bütçe ile yürütülen çalışmada, yedi ayrı katkı maddesinin yerine doğal renklendiricilerin kullanılması tavsiye edildi.

Kola da araştırılacak

Bunun üzerine Gıda Standartları Bürosu, gelecek yılın sonuna kadar bu katkı maddelerinin altısının yasaklanması için gıda üreticileri ile görüşmelere başladı. Çoğunlukla gazlı içeceklerde kullanılan E211 maddesi içinse araştırmalar devam ediyor. Gelecek hafta toplanacak olan komisyon da gerekli düzenlemelerin yapılması için sağlık bakanlığına resmi tavsiyesini bildirecek. Belirlenen katkı maddeleri Türkiye’de satılan gıdalarda da bulunuyor.

BİZDEKİLERDE DE VAR

Actiononadditives.com sitesinde hangi ürünlerin bu katkı maddelerini ihtiva ettiğini yayınlayan Southampton Üniversitesi’nin listesinde Türkiye’den de Kent Gıda’nın Bonibon’u, Eti’nin Cin’i ve Puf Kek’i gibi ürünler var. Kent Gıda’nın Jelibon ve Bonibon ürünlerinin arkasında, ’E’ isimli katkı maddelerinin bulunduğu belirtilirken, Eti’nin ürünlerinde bu bilgiye rastlanmıyor. Kent Bonibon’da çocukların sinir krizi geçirmesine neden olan E102 Tartrazine maddesi, Kent Jelibon’da ise çocuklarda zeka geriliğine sebep olan E129 Allura kırmız maddesi bulunmakta.

İşte yasaklanması önerilen maddeler

* Tartrazin (E102)

* Kuinolin Sarısı (E104)

* Günbatımı Sarısı (E110)

* Carmoisine (E122)

* Ponceau 4R (E124)

* Allura Kırmızı (E129)

* Sodium benzoate (E211)*

*Kaynak:Vatan Gazetesi

   
   5,373 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : eti puf, çocuklar ve şekerleme, katkı maddeleri, şekerleme ve katkı maddeleri.
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :