Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
Bugün
.
.........
....
Gün Ağarırken
Kız Nasıl İstenir?
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
Gamzelerin alık alık
Var Olan Ada
günlük, mor salkım, çinde bekar erkekler öldüğünde ne olur, bu dünyada olmazsa benimle öbür dünyada birlikte ol, yolda kaybolan su, küresel ısınma ve susuzluk, su tasarrufu, bertolt brecht, nazım hikmetin el yazı, tümü

Şu an sitede 8 kişi on-line
Bugün 422 ziyaretçi 
Toplam 13,787,647 ziyaretçi 
 
ebeveyn ve korku Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  "Korkuyorum"
  06.04.2008 - Günlüğüm
   
 

Bir çocuğun annesine "korkuyorum" dediğinde anne ne hisseder? Doğrusu annenin ne hissettiğini gözlemleriz biliriz belki de. Bir annenin çocuğuna korkuyorum dediğinde, çocuk ne hale gelir, işte onu bazen hiç kestiremiyoruz.

Birkaç diyalog aktaracağım;

Çocuk arkadaşında kalmak istiyor.
Anne;"korkuyorum, gitme."

Çocuk ders çalışıyor;
Anne hasta;"korkuyorum yanımda dur."

İki korkuyorum arasında fark var. Birinde kaygı, birinde ihtiyaç. "Korkuyorum, elimden tut gibi."

Çocukluğunuzda, çok fazla annenizin elini tuttuysanız ve korkmanın ne demek olduğunu biliyorsanız, sadece o an ile cebelleşirsiniz. "Elinden tutuyorum anne"

Kuzenim babasını kaybettiğinde, 18 yaşındaydı. Babası onunla bir gün tavla oynamak istemişti. Çocuk "15 dakika sonra geleceğim" demişti. İzlediği film bitmemişti çünkü. O arada baba kalp krizi geçirdi. 41 yaşında hayata veda etti. Çocuk hep ertelenen 15 dakikayı yaşadı. Ancak daha vahimi annede oldu. "Korkuyorum oğlum". Anne, korkuyorum dediği için çocuk dışarıya adımını atamadı. Anne gerçekten korkuyordu. O ana kadar hiç ayaklarının üzerinde durmamıştı çünkü...Aradan yıllar geçti. Çocuk Adli Tıbba girdi. Başka hiçbirşeyle ilgilenmiyor.

Hiç karanlığın, yalnızlığı bedeninize işledi mi? Ve bunu tarif ettiniz mi bir başkasına. Sevdiklerimizin korkularının, aslında bizim içimizdeki depremler olduğunu bilir misiniz.

Bizim de bir ağacın yaprakları olduğumuzu peki?

   
   3,572 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : korku, hayat işte, ebeveyn ve korku, çocuk ve korku ilişkisi
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :