Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
istanbul çiçeği
arayış
düello paris
devamı olursa yarın...
Nazına
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
nasıl evlenebilirim, hayvan, bakımsız, sevgi, özlem, çocuk eğitimi, günlük, sahtekar, çiçekler, tümü

Şu an sitede 5 kişi on-line
Bugün 2,795 ziyaretçi 
Toplam 13,002,046 ziyaretçi 
 
balina Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Balinalar Artık Daha Az İletişim Kuruyor
  12.10.2009 - Hayvan Çiftliğim
   
 İnsanoğlu sadece kendi sosyalliğini değil, balinalarınkini de bitiriyor. Balinalar artık daha az iletişim kuruyor.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Kuzey Atlantik balinaları, şehirleşme, yoğun gemi trafiği, iklim değişikliği gibi nedenlerle 100 yıl öncesine oranla birbirleriyle daha az iletişim kuruyorİlgili haber Radikal Gazetesinde yer alıyor.

ABD’de, Harvard Üniversitesi tarafından yayımlanan ve 35 bilim adamının 25 yıllık çalışmasının ürünü olan "Şehir Balinaları" kitabı, insan kaynaklı sebeplerden dolayı balina neslinin büyük tehlike altında olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

ABD’nin doğu sahillerinde yaşayan 300 ile 450 arasındaki Balen (Gerçek) balinası üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarının yayımlandığı kitapta, iklim değişikliği, şehirleşme ve kirlilik gibi insan kaynaklı nedenlerden dolayı balinaların birbirleriyle iletişim kurmalarının yüz yıl öncesine göre yüzde 10 ile yüzde 35 arasında azaldığı belirtildi.
25 yıl süren araştırmaların toplandığı kitapta, balinaların iletişim kaybının ana nedenlerinden birinin artan gemi trafiği olduğu vurgulanırken, gemilerin çıkardığı seslerin balinaların birbirleriyle iletişim kurduğu ses frekanslarını etkilediği ifade edildi.

Balinaların birbirlerini duymalarını sağlayan ses frekanslarını, ABD’nin doğu sahillerindeki şehir gürültüsü ve denizdeki gemi trafiği nedeniyle elde edememeleri, iki insanın bar veya disko gibi gürültülü ortamlarda birbirlerini duyamamasına benzetilirken, bu tür iletişim kayıplarının da balinaların çoğalmasını engelleyici nedenlerden biri olduğu kaydedildi.
Kitabın yazarlarından olan New England Akvaryumu Başkan Yardımcısı Scott Krauss, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Doğal ortam kaybı, iklim değişikliği ve şehirleşme gibi nedenler balinaların neslini tehlikeye soktu. Bir şeyler yapılmazsa balinaların en önemli türlerinden biri olan Balenleri kaybedeceğiz" ifadesini kullandı.

-BALİNA İZLEME ABD’DE 1 MİLYAR DOLARLIK BİR TURİZM SEKTÖRÜ-

"Gerçek Balinalar" olarak da adlandırılan nesli tehlike altındaki Balen balinaları, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu sahili boyunca, özellikle New England olarak adlandırılan New York, Maine, Massachusettes ve Connecticut eyaletleri kıyılarında yaşıyor, sayılarının 450 civarında olduğu tahmin ediliyor.

180 metreye kadar dalabilen bu balinaları görmek isteyen meraklılar ise New England bölgesindeki yüzlerce Balina izleme turundan birine katılarak, Kuzey Atlantik’in bu dev memelilerini yakından izleme fırsatı buluyor.
ABD’de ilk olarak 1950’li yıllarda başlayan, 2000’li yıllarda çok hızlı şekilde gelişen bir turizm alanı olan Balina izlemenin yıllık 1 milyar dolarlık sektörel büyüklüğe ulaştığı belirtildi.
Bilim adamları ve araştırmacıların 1980’den itibaren Kuzey Atlantik’in bu canlılarıyla ilgili özelikle görsel veri topladığı, DNA kaynaklı keşifler yaptığı, elde edilen bulguları Kuzey Atlantik Balen Balinası Kataloğu veritabanına girdiği bildirildi.

Balinaların 300 kadarının kimlikleriyle yer aldığı bu katalogda, anne ile yavru ilişkileri, yara izleri, deri lezyonları gibi tüm detaylara da yer veriliyor.
 

   
   7,259 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum yaz! - Etiketler : balina, çevre kirliliği
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :