Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Anlar
Yaşam Mücadelesi
Umut
Günaydın Şiirleri
Mektup Kutum
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
Şiir Defterim
Günlüğüm
Nar'a Mektup 20
Nar'a Mektup 19
Nar'a Mektup 18
Bazen
Nar'a Mektup 17
Haller
ofisten..
koku
düzeltme
hayatta kalmam...
Kız Nasıl İstenir?
Bazen Herkes Gidiyor
"günaydın"
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
türkü, , kahve mekanı, sabah kahvesi, bakımsız, mektup, kadın fotografı, kadınlar, papatya çayı şiiri, tümü

Şu an sitede 15 kişi on-line
Bugün 2,729 ziyaretçi 
Toplam 16,777,215 ziyaretçi 
 
argo Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Kirlenmek ve kirletilmek
  19.02.2008 - Günlüğüm
   
 

Kar yağıyor bir yandan. Bir yandan insanlar geçiyor sokaktan. Sokak üşümüş. Baksanız parmakları donuyor. Donan parmakları bir soba ısıtıyor. Her zaman sobası olamıyor tabii ki hayatın, o zaman da değişik renkleri ısıtıyor.

Eskiden kirlenmişlik olarak gördüklerim, şimdi o kadar kirlenmişlik gibi gelmiyor. Hayata dair bir renk gibi. Bütün renkler aynı olmak zorunda değil ki. Mesela mavi olmayı da tercih edebilirsiniz, siyah olmayı da. Peçe takmayı da tercih edebilirsiniz, bikinili dolaşmayı da. Ancak bu sizin pamuk şeker istemenize engel değil.

Beyoğlu'nda yürüyorum. Muhtemelen yabancı bir çift. Bayan baştan aşağı örtülü, bay ise tesettürlü. Malatya pazarının önünde durdular. Bayan pamuk şeker almaya çalıştı. Çıkartamayınca bekledi. Dükkanın sahibi geldi. Tam o sırada sokaktan geçen biri bağırdı. "Pamuk şeker ha? Sikerim seni"

Şimdi bunlar bizim dilimizi anlamıyor olacak ki, ne bayan tepki verdi, nede yanındaki bay. Çevreden geçenler de öyle pek kayda değer almadı. Heralde onlarında anlamadıkları bir dildi bu. Lafı söyleyen..Ortalıkta öylece kaldı.

 Çok olmamıştı ki.."sikişme" kelimesinin sahibi, yolda kalabalığa karışırken, kelime de yere düştü. Sahiplenen olmadı ya..Öylece kaybolup gitti. Oysa bir vukatta çıkartabilirdi. Bu kelime özü itibari ile cinsellikte kullanılan erkek ve kadın figürlerine ait bir kavram. Kullandığınız yere göre küfrü, kullandığınız yere göre cinselliği ifade eden harf takımı.

Biz bu sözcüğü ağırlıklı olarak, birine küfretmek istediğimizde kullanırız. Neden? Çünkü vücütsal faaliyetlerimizin bir eylem, bir iş bir oluş bildirmesi gerekiyordur. Canımız biryerde yandı mı? Bunun en kestirme tarafı "sikişme"dir. Eylemsel olarak birşey ifade ediyor mu? Elbette ki ifade ediyor. Ancak mutlaka bir tarafı var. Taraflaradan biri bu eylem içerisinde olmak istemiyorsa..durum renk ve şekil değiştirebiliyor. Tahtaya da çivi çakmıyorsunuz ki. Hadi diyelim çivi oldunuz. Eğilebiliyorsunuz da. Eğri çivi ile de kimse uğraşmıyor zaten.

Eskiden daha güzel argo sözcükler varmış. Kullanıldığında biraz rahatsızlık uyandıran. Şimdikilerde sadece çivi tahta muhabbeti var.  

Birde çöplük. Çöplük diyoruz birbirimize.

Neden çöplük?

Kullanmadığımız eşyaları çöpe atarız. Halbuki, çöplerde ve çöp kutularında da bir ayırım var artık. Geri dönüşümlü olanlar, geri dönüşümsüz olanlar.

   
   5,103 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum yaz! - Etiketler : argo, günlük
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :
   
   
  | Sonraki >>