Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
istanbul çiçeği
arayış
düello paris
devamı olursa yarın...
Nazına
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
yaşam, izlediklerim, dolmuş, cano, bakımsız, sevmek ve ölüm, yaşamak, günaydın, yemek ve sos, günlük tümü

Şu an sitede 7 kişi on-line
Bugün 1,433 ziyaretçi 
Toplam 13,000,684 ziyaretçi 
 
IMF ile biten stand by Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  İhtiyati stand-by
  07.04.2008 - Günlüğüm / Ekonomi
   
 

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile biten stand by yerine, ihtiyati stand by öneriyor.

Nedir bu ihtiyati stand by, bunu da Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in değişik toplantılarda yaptığı konuşmaların “kafaları karıştırdığı”nı yazması üzerine Güngör Uras sorunca Mehmet Şimşek anlatıyor:

‘Ne olur ne olmaz’ anlaşması'
Kredi, sorun çıktığında kullanılmak üzere ihtiyatta durur. İhtiyati stand-by anlaşmasında da ülke IMF uzmanlarının sıkı gözetim ve denetiminde olur. Ancak her denetim sonu “Kredi dilimi serbest bırakılacak mı, bırakılmayacak mı?” tartışması olmaz. Bu ilişkiye “İhtiyati Stand-by Düzenlemesi “ denilir.

-   IMF ile ilişkiye giren bir ülke, stand-by anlaşması yürürlükten kalkmasına rağmen borcunu ödemediği sürece IMF gözetiminde ve denetiminde kalır. IMF uzmanları belli dönemlerde ülkeyi ziyaret eder. Rapor hazırlar. Buna “Program Sonrası Yakın İzleme” denilir.

Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek diyor ki, “(1) Yürürlükteki stand-by anlaşmasının süresi sona eriyor. (2) Hazine’nin yeterli döviz stoku var. İstesek tüm IMF borcunu öderiz. Ama ödemeyi düşünmüyoruz. (3) Cari açık (döviz açığımız) var ama, dövizi açığımızı kolaylıkla kapatıyoruz. IMF’den yeniden döviz kredisi almaya mecbur değiliz. Ancak “kırılganlık” söz konusu. İşte bu nedenle stand-by anlaşmasının süresi sona erdikten sonra yeni bir stand-by anlaşması yapmayacağız da “İhtiyati Stand-by Anlaşması” yapacağız. (4) Bu durumda IMF ile ilişkilerimizi “Program Sonu Yakın İzleme” çerçevesinde sürdüreceğiz."

Anlaşılacağı üzre artık IMF'e ihtiyacımız yok. Ancak lütfen bizi denetleyin diyoruz. Bunu neden yapıyoruz. Çünkü kredi derecelendirme kuruluşları geçtiğimiz hafta olduğu gibi bir anda Türkiye'nin kredi notunu aşağı çekebilir, özel sektör kuruluşlarının ve bankaların borçlanmalarını, borç çevrimlerini zorlaştırabilirler. Böylesi bir ortamda, yıllarca Merrill lynch'de çalışmış olan Mehmet Şimşek, uluslar arası kuruluşları karşısına almak istemiyor. Hatta alınan bütün kararlar yabancı sermayeyi ürtükütür mü diye önce dışarı ile paylaşılıyor.

Nasıl hissediyorum biliyor musunuz. Yıllarca hapiste kalmışız. Bir gün dışarı çıkıyoruz. Artık hapishane parmaklıklarından kurtulmuşuz. Ancak geri gidiyoruz ve lütfen bizi içeri alın diyoruz. Biz serbest ne yaparız.

İşte yaratılan böyle bir bağımlılık. Siz bizsiz, "hiçsiniz", o kadar çok işleniyor ki, hiç bir ihtiyacımız olmadığı halde, onaylanmak istiyoruz. Gidiyoruz ihtiyati stand by istiyoruz.

   
   3,774 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : Mehmet Şimşek, IMF ile biten stand by, stand by, İhtiyati stand-by
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :