Ana Sayfa
Profilim
İletişim
Mutfağım
Bilgi Kumbaram
Mektuplar
Mizah
Hikaye Kitabım 2
Kitaplığım
Bakımsız
Fotoğraf Sütüdyom
Laboranite
23. Madde Bürosu
Şiir Defterim
Günlüğüm
Mektup Kutum
Hayvan Çiftliğim
Çocuk Parkım
Botanik Bahçem
Bugün başka bir şey ...
Doğru nedir?
Feribot Sendromu
Montaigne’in denemel ...
Stockdale Paradoksu
istanbul çiçeği
arayış
düello paris
devamı olursa yarın...
Nazına
Kız Nasıl İstenir?
Hayatın İçerisindeki Geom ...
İstanbul'da Bir Hafta
Hikayem
Annem Kime Oy Verecek
kişisel gelişim, verşan çalışırken, terk edilmiş, ayakkabılar, sevgi, aktüel, etek altında, o romandaki hayal, şiir, tümü

Şu an sitede 7 kişi on-line
Bugün 1,453 ziyaretçi 
Toplam 13,000,704 ziyaretçi 
 
Bear Stearns Etiketiyle İlişkili Tüm Yazılar
 
   
  Bear Stearns bir ayı saldırısının kurbanı mı oldu?
  20.03.2008 - Günlüğüm / Ekonomi
   
 

Uğur Dündar, Star ekranında ana haber bültenine başladı. Başı dönmüş olmalı. İki gün önce zirve yapan altın bugün düşüş rekoru kırdı derken..bir yandan da neler olduğunu anlamaya çalışıyordu.

Dünyada ne oluyor.
Para parayı yiyor. Fırsatı bulan herkes birbirini ısırıyor...
En son olay da Bear Stearns'ün iflası.
20 Milyar dolar bir anda sıfır oldu.
Şimdi herkesin gözü oldu da nasıl olduda.

Acaba Bear Stearns'ü ayılar mı ısırdı?


ABD'de Bear Stearns'ün iflasın eşiğine gelmesi yaklaşık 20 milyar dolarlık piyasa değerinin sıfırlanmasına neden olurken, dünya piyasalarında günlerce süren bi karmaşa yarattı. Ancak bu işten milyarlarca dolar kar edenler de oldu mutlaka ve ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Bear Stearns'ün bir "ayı saldırısı"na maruz kalarak batırıldığı konusunda kuşkular üzerine soruşturma başlattı.

Ayı saldırısı nedir? Hangi aracı kurum ve hedge fonlar soruşturma altında?

Wall Street'in haberine göre Harbinger Capital Partners, Greenlight Capital, Tremblant Capital Group and Paulson & Co, Bear hisselerinin düşmesinden milyonlarca dolar kazandı.

Philip Falcone trafından yönetilen 19 milyar dolarlık hedge fon Harbinger Capital 2007 yazından bu yana Bear hisselerinde satış pozisyonu taşıyordu. Hisseler bu dönemde 150 dolardan 5 dolara indi. Falcone aynı zamanda Bear Stearns'ün müşterisi.

Bear'in bir diğer müşterisi olan Paulson Harbinger Bear Stearns's opsiyonu alıp satmadı ama Paulson & Co'nun sahibi John Paulson'ın yatırımları ise daha geniş bir yelpazedeydi. Doğrudan Bear hissesi satmadı, mali şirket hisselerinde düşüşe oynadı.

Paulson'ın geçen yıl konut sektöründe yaşanan çöküşten 3-4 milyar dolar kazandığı belirtiliyor. Paulson eski bir Bear çalışanı ve uzun zamandır da müşterisi.

Paulson, diğer hedge fonları Bear'den çekilirken hesaplarını geri çekmemekte direndi. Bununla birlikte Paulson'ın geçen yıl mortgage tahvil yatırımları nedeniyle Bear'i çok sert biçimde eleştirdiği biliniyor. Paulson daha sonra mali sektör hisselerinde geniş çaplı bir satış pozisyonu aldı.

Bir poker şampiyonu olan David Einhorn'un yönettiği Greenlight ise Bear ve Lehman Brothers hisselerinin çöküşünden ciddi kar sağladı.

Trembant Capital piyasalardaki kötü gidişe sigorta olarak Bear hisselerinde düşüşü hedefleyen pozisyon aldıklarını, bunun arkasında bir şey olmadığını belirterek kendisini savunuyor. Bununla birlikte bu hedge fonunun bu yıl kötü bir performans sergilediği, zararlarının piyasaya paralel olduğu belirtiliyor.

Ancak ABD'de denetleyiciler ise traderların Bear Stearns hisselerini şirketin finans durumu hakkında yanlış bilgi yayarak piyasa fiyatlarında ani bir düşüşe yol açıp açmadığını araştırıyor.

"Ayı saldırısı" çok iyi bilinen ve genelde yasadışı olan strateji için kullanılan bir terim. Yüksek kaldıraçlı ve sermayesi kısıtlı oyuncunun pozisyonunu bildiğinizi varsayın. Kısa pozisyon açın. Aynı zamanda şirketin batmak üzere olduğuna dair bir söylenti yayın. Fiyatlar düştükçe hedefteki şirket teminat çağrılarını karşılayamayacak ve kredi verenleri memnun etmek için portföyünü likide etmeye zorlanacaktır. Bu zaten düşen fiyatların üstüne daha fazla baskı uygulayacaktır.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SEC) incelemesi, New York'ta şirketin iflasın eşiğinde olduğuna dair söylentiler yayılırken hedge fonların ya da yatırımcıların şirket hisselerinin düşeceği üzerine bahis oynayıp oynamadığına odaklanıyor.

Ancak manipülasyon avında, kimin yasadışı satış yaptığını belirlemek zor olabilir çünkü yatırımcılar spekülasyon büyüdüğünde oyuna katılarak satışların yükünü artırabiliyorlar. Bu durumu ispat etmek için SEC'in traderın Bear Stearns hakkında kasıtlı şekilde yanlış bilgi yayarak bu spekülasyonun etkilerinden kar güttüğünü göstermesi lazım.

Nakit açığı söylentileri geçen hafta müşterilerin ve kredi verenlerin Bear Stearns'den paralarını çekmelerine sebep oldu ve aybaşında 80 dolar olan hisseler 2,84 dolara doğru sürükledi. Bear hisseleri geçen yıl 159 dolara kadar çıkmıştı. Bear Stearns, gelişmeler üzerine pazar günü JPMorgan'a hisse başına 2 dolara satıldı.

SEC, 14 Mart Cuma günü yaptığı açıklamada müşteriler ve kredi verenlerin fonları elden çıkarmaya başladığı 11 Mart'ta Bear Stearns'in 17 milyar dolar nakit ve satılabilir aktifi olduğunu söyledi.

Bear Stearns CEO'su Alan Schwartz geçen haftaki spekülasyonların önüne geçmek için sık sık likidite sorunları olmadığını açıklamıştı. Schwartz söylentileri göğüsleyip gidereceklerini ve gerçeği hayalden ayrıştıracaklarını belirtiyordu. Ancak cuma günü "son 24 saat içinde likidite pozisyonlarının önemli ölçüde zarar gördüğünü" belirtti.

Müşteriler fonları çektikten ve kredi verenler kısa vadeli kredileri yenilemeyi durdurduktan sonra Fed şirkete JP Morgan aracılığıyla fon sağlayarak kurtarma operasyonunu yönetti.

   
   3,052 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum yaz! - Etiketler : Bear Stearns, ayı saldırısı, ekonomi
   
 
Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!
İsminiz :
Başlık :
Yorum :